POLECAMY

Anemia po porodzie

Od porodu minęło już 3,5 miesiąca, a ja do tej pory wymiotuję oraz kręci mi się w głowie tak samo jak podczas ciąży.
Anemia po porodzie

Od porodu minęło już 3,5 miesiąca, a ja do tej pory wymiotuję oraz kręci mi się w głowie tak samo jak podczas ciąży. Jak długo może trwać ten stan? I jak można zgubić zbędne kilogramy?


Małgorzata
Proponuję pani wizytę u lekarza ogólnego. Zmiany z okresu ciąży mijają w okresie połogu, tzn. 6-8 tygodni po porodzie (mam na myśli zmiany w poszczególnych układach organizmu). Powinna pani wykonać badanie morfologii po to, aby sprawdzić poziom hemoglobiny (czy nie ma pani anemii). Jeśli objawy te są spowodowane anemią, trzeba ją leczyć poprzez przyjmowanie preparatu żelaza. Objawy te dodatkowo mogą się teraz nasilać - bo pielęgnacja niemowlęcia to duży wysiłek (mama jest niewyspana, przemęczona, stąd też wynika osłabienie organizmu). Zbędne kilogramy najlepiej „popędzić” poprzez karmienie dziecka piersią oraz poprzez ćwiczenia.
Karmienie piersią sprzyja zwijaniu się macicy. Jeśli w ciąży miewała pani różne zachcianki, typu cała tabliczka czekolady, teraz należy wziąć swoje ciężarne nawyki żywieniowe w karby. Jeść jak najwięcej owoców i warzyw, a odstawić tzw. fast foody. Dużo zdziała aktywność mamy - np. spacerki z maluszkiem.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
Warto zrobić badanie krwi, zmęczenie może wynikać z anemii (może pogłębić się po porodzie). Aby jej zapobiec warto przyjmować witaminy dla kobiet ciężarnych i karmiących.
/7 lat temu
zmęczenie po porodzie jest normalne, ale trzeba z nim walczyć, bo wypoczęta i zdrowa mama lepiej może sie zająć swoim maleństwem. najlepiej połączyć kilka sposobów: ucinać sobie drzemki razem z dzidziusiem w ciągu dnia, dotleniać się na spacerach, zdrowo się odżywiać i łykać suplementy dla kobiet po porodzie, które dostarczą wszystkich niezbędnych składników - ja łykam obecnie femibion vital mama.