POLECAMY

6 tygodni po porodzie

Tyle czasu potrzebujesz, aby dojść do siebie i żeby zagoiły się rany. Oto najpopularniejsze problemy, z którymi stykają się świeżo upieczone mamy.
6 tygodni po porodzie
Czujesz się zmęczona porodem, utulaniem płaczącego maleństwa i lękiem, czy zdołasz je wykarmić własną piersią. Połóg to trudny czas, łatwiej go przetrwasz, wiedząc, że to, co się teraz dzieje, jest normalne, że tak czują się wszystkie młode mamy. Najgorsze są pierwsze dwa tygodnie. Bo rana się jeszcze goi, wydzielina jest bardzo obfita, ciągle musisz zmieniać podkłady... Ale to minie. Połóg to w końcu tylko sześć tygodni. Masz pytania? Odpowiadamy nawet na te najintymniejsze.

Dlaczego wyglądam, jakbym nadal była w ciąży?
Urodzenie dziecka to ubytek około pięciu kilogramów. W organizmie przez dziewięć miesięcy nagromadziło się sporo płynów, dlatego brzuch jest nadal widoczny. Wpływa na to również powiększona macica, która z każdym dniem kurczy się coraz bardziej. Na rozciągniętą skórę możesz stosować balsamy ujędrniające i naprzemienny chłodny i letni prysznic. Z rozpoczęciem diety odchudzającej musisz poczekać, aż przestaniesz karmić piersią.

Kiedy skończy się to krwawienie?
Gdy organizm oczyści się po porodzie (z krwią wydalany jest śluz i fragmenty tkanki z macicy) – czasem trwa to dwa tygodnie, a czasami nawet sześć. Krwawienie to lekarze nazywają upławami poporodowymi. Ich barwa z ciemnoczerwonej przechodzi w czerwonobrązową i żółtawą.

Jak sobie poradzić z bolącym kroczem?
Po porodzie fizjologicznym możesz odczuwać ból, zwłaszcza gdy krocze było nacinane lub pękło. Jeśli założono ci szwy rozpuszczalne, nie musisz przyjeżdżać do szpitala na ich zdjęcie. Rana zwykle goi się w ciągu kilku tygodni, a ból słabnie. Gdy siadasz, możesz podkładać sobie poduszkę lub dmuchane kółko do pływania dla dzieci. Nie przyjmuj na własną rękę żadnych leków przeciwbólowych. Gdy karmisz piersią, powinien zdecydować o tym lekarz.

Zdarza mi się popuścić. Czy to normalne? Wstydzę się tego...
Nietrzymanie moczu to zwykła dolegliwość poporodowa, która mija po kilku tygodniach. Jej powodem jest osłabienie lub uszkodzenie mięśni dna miednicy. W powrocie do formy pomogą ćwiczenia wzmacniające mięśnie krocza. Napnij je (tak jakbyś siusiała) i policz powoli do dziesięciu, rozluźnij i znowu napnij. Powtórz dziesięć razy. Ćwicz rano, w południe i wieczorem. Jeśli nie przyniosą efektu, konieczne może być leczenie.

Dlaczego podczas karmienia boli mnie brzuch?
To objaw kurczenia się macicy. Kiedy karmisz, twój organizm produkuje więcej oksytocyny, która przyspiesza ten proces i nasila dolegliwości.

Kiedy przestanę się tak bardzo pocić?
Gdy pozbędziesz się nagromadzonych w organizmie płynów. Zwykle trwa to przez cały połóg. Pocenie nasila się przy karmieniu. Na pocieszenie można dodać, że w ten sposób przyspieszasz powrót do dawnej sylwetki.

Wciąż czuję się bardzo zmęczona. Czy to brak witamin?
To może być skutek nowych obowiązków i braku czasu na odpoczynek. Jeśli oprócz zmęczenia trudniej ci się oddycha, jesteś blada, być może masz anemię. Lekarz zleci badania krwi i zapisze witaminy.

Dlaczego czuję się przygnębiona?
Baby blues spowodowany wahaniami hormonów zdarza się prawie 80 proc. kobiet. Potrzebujesz opieki najbliższych i okazji do odpoczynku. Gdy przywykniesz do nowej sytuacji, rytm dnia dziecka zacznie się normować, wróci do ciebie radość życia.

Miałam cesarkę. Jak dbać o ranę?
Już od trzeciej doby po operacji możesz kąpać się pod prysznicem. Ranę myj szarym mydłem i wycieraj jednorazowym ręcznikiem. Gdyby była zaczerwieniona, opuchnięta, bardziej bolesna, sączyła się z niej wydzielina albo okaże się, że masz gorączkę, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Gdy rana się już na dobre zagoi, możesz smarować ją Cepanem lub Contratubexem – maści wygładzają i rozjaśniają blizny, zapobiegają przerostom.

Porozmawiaj z innymi mamami na mamacafe.pl


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)