POLECAMY

Znamię u dziecka

Część dzieci przychodzi na świat z różnymi znamionami. Które z nich znikną, które zostaną bezpieczne na zawsze, a które warto wycinać/leczyć? Sprawdź.
Znamię u dziecka fot. Panthermedia
Skóra noworodka rzadko kiedy jest idealna, czyli różowa i gładka.

Bywa upstrzona niebieskawymi czy czerwonymi plamkami, grudkami, krostkami lub pieprzykami. Którymi warto się przejmować?

Różowy trójkącik
Blisko połowa maluszków rodzi się z takim znamieniem: różowe plamy pojawiają się na karku lub/i na czole, między brwiami. Mają kształt trójkąta – stąd nazwa "uszczypnięcie bociana", bo przypominają odcisk ptasiego dzioba (ale plamy na powiekach, bo i takie się zdarzają, to już "pocałunki anioła"). Gdy je dotkniesz, lekko bledną, a kiedy malec płacze – ciemnieją. Nie ma na to lekarstwa, nie trzeba nic z tym robić, bo zazwyczaj plamy same stopniowo znikają – zwykle pierwsze urodziny bobas obchodzi z buźką bez plam.

Malinowa wypukłość
Około trzeciego, czwartego tygodnia życia na skórze szkraba (częściej u dziewczynek) może pojawić się wypukła czerwona zmiana wielkości groszku – najczęściej rozwija się z czerwonych plamek. To niegroźny naczyniak krwionośny. Może mieć średnicę nawet do kilku centymetrów, a wyglądem przypomina malinę. Kiedy maluch jest chory i gorączkuje, naczyniak może nieco ściemnieć. A gdy smyk rośnie, znamię szarzeje, spłaszcza się. Pilnuj, aby dziecko nie rozdrapało naczyniaka – będzie krwawił! Zazwyczaj między piątym a siódmym rokiem życia nie ma już po niej śladu. Ale może pozostawić po sobie "pamiątkę"  – przebarwienie lub rozszerzone naczynka krwionośne.
Uwaga! Idź do lekarza, jeśli naczyniak jest duży, znajduje się w miejscu, w którym jest ciągle urażany, np. na powiece.

Czerwona plama
Jest płaska, pojawia się na policzku, skroni, czasem na innych częściach ciała. To tzw. plama czerwonego wina, czyli znamię naczyniowe płaskie. Jest to wada naczyń włosowatych i pozostaje na zawsze (może ściemnieć). Znamię leczy się laserem, który rozbiela plamy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na Malformacja.pl, stronie założonej przez Michała Michalika, ojca Maciusia, który miał czerwoną plamę na prawie całej twarzy.

Pieprzyki
Są różnej wielkości, czasem gładkie, bywa, że owłosione. Pieprzyki powstają z powodu zaburzeń w rozwoju komórek barwnikowych skóry. Zazwyczaj znamiona te są niegroźne, szczególnie jeśli jest tylko jedno. Uważnie obserwuj, czy się nie zmienia. Jeżeli pieprzyk się powiększa, zaczyna swędzieć, zmienia kształt lub kolor bądź gdy pojawi się stan zapalny – trzeba pójść z dzieckiem do pediatry onkologa.
Uwaga! Pieprzyków nie powinno się ścierać ani usuwać na własną rękę. Podrażnienie może przyczynić się do przekształcenia znamienia w nowotwór. Tylko lekarz może zdecydować o jego usunięciu (za pomocą lasera). A włosków na pieprzyku lepiej nie przycinać ani nie wyrywać, bo można w ten sposób niechcący podrażnić znamię .

Żółte plamy na główce
Są to znamiona łojowe. Skóra w ich miejscu jest grubsza, bez włosów. Zwykle znamiona te usuwa się między 10. a 12. rokiem życia, żeby zapobiec przekształceniu się ich w zmiany złośliwe. Zabieg jest prosty i bezbolesny.

Konsultacja: dr Katarzyna Nowicka, pediatra

Coś cię zaniepokoiło? Porozmawiaj o tym na zdrowybobas.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)