mama z dzieckiem fot. Panthermedia

Znaczenie dotyku matki

Dotyk jest zmysłem, który rozwija się 
w łonie matki jako pierwszy. Wpływa na całokształt rozwoju maluszka i dlatego jest tak ważny.
/ 17.05.2012 15:02
mama z dzieckiem fot. Panthermedia

Moc dotyku w ciąży i po narodzinach

Nawiązanie kontaktu 
z dzieckiem wskazane jest już od pierwszych chwil - jeszcze w łonie matki. Za pomocą masażu brzucha, maluch staje się pobudzony, a po pewnym czasie sam wysyła sygnały do matki. Poprzez ruchy i umiejscowienie dziecka, matka uczy się rozpoznawać jego nastrój. Ten pierwszy kontakt jest podstawą do rozwoju więzi emocjonalnych oraz pewniejszego postępowania z noworodkiem po jego urodzeniu. Aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, należy budować więzi, poczucie bliskości i bezpieczeństwa od pierwszych dni jego życia. Wiele badań naukowych potwierdza fakt, że dzieci noszone na rękach, są spokojniejsze i lepiej się rozwijają od tych, u których potrzeba dotyku nie została wystarczająco zaspokojona.

Jak budować więź z dzieckiem poprzez dotyk?

Jednym ze sposobów nawiązania bliskości jest masaż. Stanowi swego rodzaju rytuał budujący więź między dzieckiem a rodzicami. Dzięki masażowi dziecko uczy się, że dotyk jest formą wyrażania uczucia i znakiem bezpieczeństwa. Dziecko czule dotykane jest bardziej pogodne, a kontakt fizyczny kojarzy mu się z miłością. W codziennej bieganinie warto zatem zarezerwować trzy kwadranse na kąpiel pociechy lub kołysanie do snu. Zwiększa ono poczucie bezpieczeństwa u dziecka i ma pozytywny wpływ na jego emocjonalny rozwój. Ponadto kołysanie kojarzy się niemowlęciu ze stanem, jaki doznawał w brzuchu mamy i dlatego go uspokaja.

Wspólna zabawa

Wspólna zabawa daje nie tylko wiele przyjemności i radości, ale również pogłębia więzi rodzinne oraz wspomaga rozwój mięśni, uczy określonych zachowań, współpracy, nawiązywania kontaktu z innymi, rozpoznawania i postrzegania kształtów, kolorów, rozmiarów. Śpiewanie kołysanek ma zaś korzystny wpływ na rozwój połączeń pomiędzy obiema półkulami mózgu. Kojący głos mamy i taty działa zbawiennie na maluszka, pozwala spokojnie zasnąć i przenieść się w świat sennych marzeń.