POLECAMY

7 rzeczy, których nie wolno robić zimą

Mały człowiek i mróz to pewny stres dla mamy. Wychodzić? Jak ubrać? Wszystko zależy od pogody. Ale wiemy, których błędów na pewno nie wolno ci popełniać!
7 rzeczy, których nie wolno robić zimą fot. Fotolia

1. Wychodź z dzieckiem na spacery

Wychodzenie na dwór z noworodkiem to najlepszy sposób, by dziecko mogło się zahartować i zdrowo rozwijać. Spacerować można nawet wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej zera (nie może być jednak niższa niż –5°C, a dzień powinien być suchy i bezwietrzny). Nim maluszek wyjedzie na pierwszą przejażdżkę, powinien jednak przejść tzw. werandowanie, czyli przyzwyczaić się do niższych niż domowe temperatur.

2. Nie zasłaniaj nosa i ust

To mit, że w ten sposób można uchronić dziecko przed przeziębieniem, bo do jego organizmu nie dostanie się zimne powietrze. Nos w naturalny sposób ogrzewa wdychane powietrze. Zakrywając buzię szalikiem, można dziecku zaszkodzić, powodując odmrożenia na brodzie i policzkach. Wydychane przez buzię czy nos powietrze osiada na materiale w postaci pary wodnej i szalik szybko może zamienić się w mokry i zimny kompres, który – jeśli na dworze jest mniej niż 0°C – zaczyna zamarzać.

3. Nie używaj nieodpowiedniego kremu na buzię

Gdy na dworze jest zimno, nie bez znaczenia jest to, jakim kremem posmarujesz skórę dziecka. Na spacerze buzię niemowlaka, czasem także rączki, powinien chronić specjalny krem. Przy niezbyt niskich temperaturach wybierz krem ochronny typu na każdą pogodę, przy niższych – cold cream. Takie kosmetyki dobrze chronią bardzo delikatną skórę dziecka, nawet gdy temperatura spada poniżej zera.

4. Nie przyjmuj chorych gości

Zimą łatwiej zetknąć się z osobą, u której właśnie rozwija się infekcja. Odłóż na później spotkania z ciekawymi nowego członka rodziny babciami i ciociami i poczekaj, aż maluszek trochę podrośnie. Noworodkowi może zaszkodzić nawet zwykły katar!

5. Nie ubieraj malca za ciepło

Zimą martwisz się przede wszystkim tym, czy dziecko nie zmarznie. Tymczasem noworodka łatwo... przegrzać. Zakładanie w domu polarowych sweterków, przykrywanie grubym kocykiem może sprawić, że niemowlak będzie niespokojny i płaczliwy. Na spoconym ciele pojawią się drobne krosteczki, zwane potówkami, a w fałdach skóry – podrażnienia. Aby upewnić się, czy nie popełniasz błędu, sprawdź, czy skóra na karku jest ciepła i sucha (o przegrzaniu świadczy wilgotna i rozgrzana).

6. Nie utrzymuj wysokiej temperatury

Gorące kaloryfery równa się suche powietrze. Oddychanie nim prowadzi do wysuszenia śluzówki (np. w nosie), która nie może wtedy chronić organizmu przed zarazkami. Łatwo więc o katar czy zapalenie gardła. Warto kupić higrometr (urządzenie do sprawdzania wilgotności powietrza), które pomoże ocenić warunki w mieszkaniu. Wilgotność od 40 do 60% to norma. Jeśli jest poniżej dolnej granicy, trzeba nawilżać, np. wieszając mokre ręczniki na kaloryferze lub używając nawilżacza. Pomoże też obniżenie temperatury do 20–21°C.

7. Wietrz mieszkanie!

Banalne, wydawałoby się, otwieranie okien to nie tylko skuteczny sposób na pozbycie się zaduchu, ale również na zapobieganie infekcjom. Świeże powietrze, wpadające przez otwarte okna, wywiewa z domu zarazki, które zdążyły się tam zgromadzić. Wietrz mieszkanie kilka razy w ciągu dnia i zanim położysz dziecko spać. Aby nie leżało w przeciągu, gdy okno jest otwarte, przenoś je do innego pokoju.

napisane na podstawie tekstu zamieszczonego w magazynie Mamo to ja
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
dobra