Zęby u niemowlaka - 7 rzeczy które najbardziej szkodzą fot. Fotolia

Zęby u niemowlaka - 7 rzeczy które najbardziej szkodzą

Twój smyk ma już kilka ząbków? Zobacz, jakich błędów nie wolno ci popełniać, jeśli chcesz by służyły mu jak najdłużej!
Agata Bernaciak / 14.10.2014 06:04
Zęby u niemowlaka - 7 rzeczy które najbardziej szkodzą fot. Fotolia

1. Oblizywanie smoczka

A także całowanie w usta, korzystanie z tej samej łyżeczki, czy kubeczka. Bakterie próchnicowe zasiedlają buzię dziecka przez kontakt ze śliną osoby, która już ją ma! Pamiętaj o tym za każdym razem, kiedy tylko przyjdzie ci do głowy oblizanie sztućców malucha.

2. Butelka na dobranoc

Gdy maluszek zasypia z butelką, mleko oblepia jego ząbki. A że podczas snu wydziela się mniej śliny, która mogłaby je obmyć, bakterie mają mnóstwo czasu na wyrządzenie naprawdę poważnych szkód.

3. Nadmiar słodyczy

Zębom najbardziej szkodzi to, co słodkie i kleiste: czekolada, chałwa, ciastka. Najlepiej wzorem Szwedów wprowadź jeden słodki dzień w tygodniu. Pozostałe 6 niech będzie z korzyścią dla ząbków dziecka.

4. Słodki napój wieczorem

Naucz smyka, że po wieczornym umyciu zębów można pić tylko wodę. Zrezygnujcie ze słodkich soczków, czy nawet lekko słodzonej herbatki!

5. Nieustanne podjadanie

Jeśli zachowacie odpowiednie przerwy między posiłkami, ślina rozcieńczy kwasy niszczące zęby. Jeśli zaś dziecko będzie co chwilę podjadało, ten sposób neutralizacji bakterii nie przyniesie żadnego efektu.

6. Zapominanie o myciu

Maluch może zasnąć w ciuszkach, wysmarowany od stóp do brwi farbami, ale nigdy, niezależnie od okoliczności, nie powinien iść spać z niewyszorowanymi ząbkami. Koniec kropka!

7. Zaniedbywanie mleczaków

Wciąż nie brakuje ludzi, którzy sądzą, że nie trzeba ich leczyć, bo i tak wypadną. To błąd – próchnica z mleczaków przenosi się na zęby stałe!

Dowiedz się więcej o zdrowych zębach:


na podstawie tekstu Beaty Turskiej/Mamo to ja