Zatrzymanie okresu-jaka przyczyna?

Chciałbym spytać jakie mogą być przyczyny braku okresu u kobiety w wieku 20 lat. Okres spóźnia się już dobrych kilka tygodni, wręcz powinien być już następny przy normalnym cyklu.
/ 06.07.2011 12:47

Zatrzymanie okresu-jaka przyczyna?

Chciałbym spytać jakie mogą być przyczyny braku okresu u kobiety w wieku 20 lat. Okres spóźnia się już dobrych kilka tygodni, wręcz powinien być już następny przy normalnym cyklu. Nigdy nie pojawiał się regularnie, ale tym razem wcale.. Robiliśmy testy, ale oba wyniki były negatywne. Czy możliwe jest by po mimo ciąży nie wykazały tego. I czy obecna sytuacja może wiązać się z jakaś chorobą?

Zmartwiony

Przyczyn braku okresu może być wiele- między innymi stres, odchudzanie, intensywne uprawianie sportu, podwyższenie stężenia prolaktyny, zaburzenia owulacji, zaburzenia czynności tarczycy i oczywiście ciąża. Jeśli testy ciążowe były wykonane w odpowiednim czasie i wykluczają ciążę, należy udać się do ginekologa by określił przyczynę zatrzymania miesiączki. Być może konieczne będzie wykonanie badań poziomu progesteronu oraz prolaktyny. Proszę nie lekceważyć problemu.

Pozdrawiam serdecznie