POLECAMY

3 przyczyny zastoju pokarmu w piersiach

Żeby walczyć z wrogiem, najpierw trzeba go poznać. Dowiedz się, co powoduje zastój pokarmu w twoich piersiach!
3 przyczyny zastoju pokarmu w piersiach fot. Fotolia

Jak objawia się zastój pokarmu w piersiach?

To obrzmiała, gorąca i bardzo bolesna pierś świadczy o tym, że doszło w niej do zastoju mleka. W takim wypadku konieczne będzie częstsze karmienie dziecka (zaczynając od piersi z zastojem), stosowanie zimnych okładów na pierś po każdym karmieniu i najważniejsze: wyeliminowanie przyczyny zastoju. A co nią może być?

1. Za rzadkie przystawianie do piersi

Kiedy mleko nie jest dostatecznie często usuwane z piersi, przewody mleczne rozszerzają się i uciskają drobne naczynia krwionośne w piersiach. To sprawia, że do komórek mięśniowych wokół przewodów mlecznych nie może dotrzeć oksytocyna, a w efekcie tego mleko – mimo zalegania – nie może wypływać.

2. Zła technika karmienia

Zbyt płytkie przystawianie dziecka do piersi albo zbyt krótkie karmienie także może doprowadzić do zalegania pokarmu w przewodach mlecznych i zastoju. O nieprawidłowej technice będzie świadczyć też np. ból piersi podczas karmienia oraz pękanie brodawek piersiowych. W tym przypadku wskazana jest konsultacja u doradcy laktacyjnego.

3. Nieefektywne ssanie przez dziecko

Nawracające zastoje mogą świadczyć o tym, że dziecko ma problem ze ssaniem. Może ssie za słabo, może za wolno, a może coś mu przeszkadza, np. skrócone wędzidełko podjęzykowe. W każdym z tych przypadków wskazana jest konsultacja u doradcy laktacyjnego. U niemowlęcia ze zbyt krótkim wędzidełkiem podjęzykowym lekarz może też zalecić wykonanie zabiegu.

Dowiedz się więcej:

na podstawie tekstu autorstwa dr n. med. Magdaleny Nehring-Gugulskiej/Twoje dziecko
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Mamusie zobaczcie jaki fajny project dla mam karmiacych: maximus.media/aktualnosci.html?id=723&t=milky-way-project