Zaparcia u niemowlaka fot. Adobe Stock

Zaparcia u niemowlaka - jak eliminować ich przyczyny i pomóc dziecku

Zaparcia u niemowlaka to często skutek niedojrzałego układu pokarmowego. Istotna jest kontrola wypróżnień i konsystencja, m.in. alarmujące jest oddawanie stolca przez dziecko rzadziej niż 3 razy w tygodniu i ból.
Edyta Liebert / 15.01.2020 08:15
Zaparcia u niemowlaka fot. Adobe Stock

Zaparcia u niemowląt to nie tylko brak wypróżnienia, lecz także jego konsystencja i objawy i dolegliwości towarzyszące jego wydalaniu.

Czy to zaparcia?

Zaparcia to trudności z oddawaniem stolca, które pokrywają się z co najmniej 2 objawami poniżej przez okres przynajmniej 1 miesiąca:
 
 1. Oddawanie stolca rzadziej niż 3 razy w tygodniu.
 2. Retencja stolca (zatrzymywanie).
 3. Nadmiernie twarde stolce lub o dużej średnicy.
 4. Obecność obfitych mas kałowych w odbytnicy.

Warto uwzględnić informację, że chodzi nie o sam wygląd stolca - zaparcia nie są dziecku obojętne. Zatwardzenie u niemowlaka wiąże się często z płaczem i drażliwością, próbami wypróżnienia i niekiedy bólem. Nie jest możliwe zaparcie u niemowlaka, który „nie krzywi się” w trakcie. 

Przyczyny zaparć u niemowląt 

Tak jak w przypadku kolek czy refluksu, zaparcia u niemowląt nie mają jednoznacznej przyczyny. Ich występowanie jest częste - szacuje się, że ok. 30% niemowląt ma zaparcia lub problemy z wydaleniem stolca. Mogą one wynikać z:

 • niedojrzałości układu trawiennego,
 • niewłaściwy skład flory jelitowej,
 • rozszerzanie diety dziecka,
 • zbyt mała ilość płynów i produktów będących źródłem błonnika (np. warzyw i owoców),
 • zbyt wczesne sadzanie na nocniku,
 • zbyt wczesne podawanie mleka krowiego,
 • przygotowywanie mleka modyfikowanego niezgodnie z instrukcją na opakowaniu (złe proporcje).

Zaparcia u niemowlaka karmionego piersią 

 Zdrowe dzieci karmione piersią mogą się wypróżniać 3-4 a nawet 12 razy dziennie lub co kilka dni. Stolec może mieć papkowatą konsystencję lub półpłynną i oddawanie go po każdym karmieniu lub co 3-4 dni jest wciąż uznawane za normę. 

Przy karmieniu piersią w pierwszych minutach karmienia pokarm jest wodnisty. Dopiero wraz z upływem czasu karmienia staje się coraz treściwszy, więc z reguły zaparcia u niemowląt dotyczą dzieci karmionych mieszanką.

Możesz się spotkać też z opinią, że mama powinna przejść na dietę matki karmiącej - od razu mówimy, że nie powinnaś rezygnować ze zdrowej, urozmaiconej diety, a jedynie z produktów wysoko przetworzonych czy napojów gazowanych - przede wszystkim dla własnego zdrowia i samopoczucia. 

Zaparcia u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Konsystencja stolca u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym jest inna niż u tych karmionych piersią. U najmłodszych dzieci karmionych piersią twarde stolce występują rzadziej. Zazwyczaj stolec jest bardziej uformowany i o stałej konsystencji, oddawany 1-3 razy dziennie. 

Zaparcia mogą się pojawić przy zmianie sposobu karmienia, mieszanki, błędnym odmierzaniu proporcji. 

Co stosować na zaparcia u  niemowląt - domowe sposoby, leki

Zaparcia u niemowląt należy leczyć, a celem jest to, aby dziecko bez bólu wydalało miękki stolec częściej niż 2 razy w tygodniu. Noworodki i młodsze niemowlęta, u których wystąpiły zaparcia, powinny być zbadane przez pediatrę. 

Niemowlę musi być regularnie ważone, a podczas rozszerzania diety rodzice uważnie powinni wprowadzać nowe produkty i konsystencje. Gdy dieta jest już rozszerzona, mamy zdecydowanie większe możliwości w walce z zaparciami:

 • zwiększ ilość wody w diecie dziecka
 • włącz w dietę dziecka dodatkową porcję soku 100% (jabłkowy)
 • najlepiej jabłkowego,
 • zwiększ ilość owoców i warzyw w diecie, ale unikaj tych o dużych pestkach, stawiaj na sezonowe,
 • ogranicz u dziecka produkty, którym sprzyjają zaparcia – biały chleb, produkty mączne, cukier, tłuste produkty, biszkopty.

Jeśli nie jesteś na etapie rozszerzania diety dziecka:

 • stosuj delikatne masaże brzuszka, sprawdzi się też masaż Shantala,
 • staraj się często kłaść dziecko na brzuchu,
 • po konsultacji z lekarzem wprowadź suplementację probiotykiem,
 • w trudnych przypadkach pomoże czopek glicerynowy.

Pamiętaj, by wszelkie wątpliwości zgłaszać lekarzowi i nie stosować - tym bardziej np. suplementów czy kropli - na własną rękę. Nie diagnozuj też alergii pokarmowych czy nietolerancji laktozy - pamiętaj, że niemowlę z wielu dolegliwości wyrasta. 

Porady dla mam: Lista produktów, z których warto zrezygnować na czas karmienia piersiąJak skutecznie usypiać niemowlęBól brzucha u dziecka: kiedy należy zgłosić się do lekarza