Łóżeczko dla dziecka/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Zakup łóżeczka dla dziecka – porada

Zakup łóżeczka dla dziecka to jeden z najważniejszych zakupów wyprawkowych dla twojego malucha. Dlatego też jego wybór powinien być dobrze przemyślany. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie łóżeczka dla dziecka.
/ 14.10.2012 11:48
Łóżeczko dla dziecka/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Zakup łóżeczka dla dziecka – porada

Przeglądając oferty sklepów z łóżeczkami dla dzieci wybór może przyprawić o zawrót głowy. Łóżeczka różnią się od siebie ceną (od stu złotych do kilku tysięcy), wyglądem, a także dodatkowym wyposażeniem. Niektóre łóżeczka mają wyjmowane szczebelki, jeszcze inne kółka lub bieguny, dzięki którym mogą służyć  jako kołyska. Istnieją łóżeczka z szufladami, dzięki którym schowamy potrzebne drobiazgi lub też z dodatkową nakładką na barierkę, która przyda się, gdy dziecko zacznie ząbkować i będzie próbowało ugryźć mebel. Nic więc dziwnego, że wybór łóżeczka nie należy do łatwego zadania.

Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

Wybierając łóżeczko nie powinniśmy patrzeć jedynie na zasobność naszego portfela, ale na nasze potrzeby. Jeżeli mamy małe mieszkanie lub też w przyszłości chcemy jeszcze powiększyć rodzinę, z pewnością małe łóżeczko będzie idealnym zakupem. Łóżeczko, które wyposażone jest w szuflady i wiele dodatkowych funkcji jest idealnym rozwiązaniem, jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca. Dodatkowe szuflady z pewnością są wygodne, ale nie funkcjonalne, gdy mamy wystarczająco dużo szafek, aby poukładać rzeczy dziecka. Kółka, w które wyposażone są niektóre łóżeczka przydadzą się tylko wtedy, gdy planujemy jeździć łóżeczkiem po mieszkaniu. Dlatego też wybierając łóżeczko dla dziecka, dobrze się zastanów czy model spełnia twoje oczekiwania. Pamiętaj, że najważniejsze jest jednak, aby łóżeczko było solidnie wykonane i bezpieczne.

Polecamy: Jak obliczyć koszt wyprawki dla dziecka

Na co zwrócić uwagę kupując łóżeczko dla dziecka?

Wykonanie łóżeczka

Łóżeczko dla twojego dziecka musi być stabilne. Pod żadnym pozorem nie może się chwiać, a dno musi być pewne. Mebelek powinien być starannie wykonany. Pewne niedoróbki nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale także są niebezpieczne dla malucha, np. w rączkę dziecka może wbić się drzazga. Łóżeczko pod żadnym pozorem nie może posiadać elementów, które maluch może wyjąć i połknąć lub wsadzić sobie do nosa czy ucha. Dlatego też elementy konstrukcyjne powinny znajdować się  z dala od jego rąk!

Polecamy: Zakup wózka wielofunkcyjnego - kilka wskazówek

Rozmiar łóżeczka

Najczęściej łóżeczka mają 120x60 cm, ale istnieją większe - 140x70cm. Wybierając większe łóżeczko, możemy w przyszłości przerobić je w pierwszy tapczanik dla dziecko, który może posłużyć przez kilka następnych lat ( według producentów nawet do 7. roku życia dziecka).

Materac do łóżeczka

Materac do łóżeczka należy dokupić osobno. Wybór materacy jest duży (np. piankowe, kokosowe, sprężynowe). Kupując materac zdecyduj się na ten o średniej twardości, który jest najzdrowszy dla małego dziecka.

Szczebelki

Wybierając łóżeczko dla dziecka zwróć szczególną uwagę na szczebelki. Powinny być one na tyle blisko siebie, aby w żaden sposób dziecko nie mogło włożyć pomiędzy nie swojej główki, a także na tyle daleko, by nie utknęła między nimi nóżka lub rączka. Niektóre łóżeczka dostępne na rynku mają możliwość wyjęcia części szczebelków. Dzięki temu maluch może sam wydostać się z łóżeczka, unikając niebezpiecznych akrobacji – wydostania się z niego górą. Jeżeli wybrany przez ciebie model posiada taką funkcję upewnij się, że szczebelki, które można wyciągnąć nie dają się wymontować zbyt łatwo. Dzięki temu unikniesz niebezpiecznej sytuacji, że dziecko samo sobie je wyciągnie.

Polecamy: Jak wybrać pieluchy dla dziecka?

Regulowane dno

Dostępne na rynku łóżeczka dla dzieci mają najczęściej trzy poziomy ustawienia. Gdy twoje maleństwo ma dopiero kilka miesięcy, a ty w związku z tym często się nad nim pochylasz, będzie dla ciebie najwygodniej, jeśli ustawisz dno na najwyższym poziomie. Gdy dziecko podrośnie i zacznie samodzielnie siadać, dla bezpieczeństwa powinna być możliwość opuszczenia dna do środkowego poziomu. Kiedy maluch zacznie już wstawać – do najniższego poziomu.

Zobacz także: Kupujemy fotelik samochodowy dla dziecka - porada

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/12.09.2014 19:17
ja kupiłam szczebelkowe z http://top-ogloszenia.net/Ogloszenia-Nieruchomosci-10 i to używane. dokupiłam tylko nowy materac, bo to raczej on jest najwazniejszy