niemowlę, dziecko fot. Fotolia

Zabawy angażujące zmysły niemowlaka - przegląd

Czy wiesz, że rozwój zmysłów dziecka możesz wspierać przez zabawę? Oto propozycje 5 najciekawszych zabaw.
/ 06.12.2016 11:06
niemowlę, dziecko fot. Fotolia

Integracja sensoryczna jest bardzo ważna w prawidłowym rozwoju dziecka. Można o nie zadbać, wspierając poszczególne zmysły i rozwijając je na przykład poprzez zabawę. Kiedy zacząć? Najlepiej już od kołyski! Prezentujemy 5 zabaw wspierających rozwój zmysłów dla niemowlaków i nieco starszych brzdąców.

Poznaj zabawy dla dzieci do 3-go miesiąca!

1. Zabawa rozwijająca zmysł słuchu. Do zabawy będziecie potrzebować jakiegoś prostego instrumentu, np. zwykłej grzechotki lub dziecięcego bębenka. Wystukuj na instrumencie proste rytmy składające się z kilku dźwięków i zachęcaj dziecko, by je powtórzyło. Nie oczekuj, że maluch od razu będzie w stanie powtórzyć całą sekwencję. Z czasem zauważysz jednak, że najpierw brzdąc wykonuje taką samą liczbę dźwięków, następnie stara się robić między nimi takie same odstępy jak Ty, a później będzie w stanie wykonać bardzo podobną melodię. Może niedługo nauczycie się grać jakąś prostą dziecięcą piosenkę, np. „Wlazł kotek na płotek”? Podobną zabawę możecie przeprowadzić podczas kąpieli, a do wygrywania dźwięków użyć… plusków wody!

 

2. Zabawa rozwijająca zmysł smaku. Do rozwijania zmysłu smaku wykorzystaj moment rozszerzania diety dziecka. Gdy maluszek pozna już kilka nowych potraw, pobawcie się w zgadywanie smaków. Ułóż przed dzieckiem kilka produktów i podawaj mu na łyżeczce odrobinę jednego z nich w formie przystosowanej do wieku dziecka (czyli np. musu albo papki). Zachęć dziecko, by wskazało, co zjadło. Gdy maluch będzie nieco starszy, możecie dla utrudnienia zgadywać z zamkniętymi oczami albo… odwrócić role! Zamknij oczy, pozwól dziecku się nakarmić i spróbuj odgadnąć, co jesz.

 

3. Zabawa rozwijająca zmysł węchu. Węch możesz rozwijać podobnie jak smak. Wybierz kilka owoców o charakterystycznym zapachu (np. cytrynę pomarańcza, truskawki, jabłko). Ułóż je przed dzieckiem i pozwól powąchać każdy z nich. Następnie poproś malucha, by zamknął oczy albo zawiąż mu je apaszką, i dawaj do powąchania każdy owoc. Gdy maluch dobrze odgadnie nazwę owocu, który wącha, możesz dać mu kawałek do spróbowania. Przy okazji brzdąc będzie uczył się nowych smaków. Pamiętaj tylko, by wybrać owoce odpowiednie do wieku malucha.

4. Zabawa rozwijająca zmysł dotyku. Zmysł dotyku świetnie rozwija masaż – możesz go wykonywać dziecku już od pierwszego dnia życia. Gdy maluch nieco podrośnie i zaczniecie się uczyć prostych wyrazów, np. nazw kształtów, możecie pobawić się w „rysowanie” ich na plecach. Na dywanie przed dzieckiem ułóż kartki, na których narysowane są kształty, które maluszek już zna, np. koło, kwadrat, trójkąt. Usiądź z tyłu, za swoją pociechą i palcem „narysuj” na jego plecach wybrany kształt. Zachęć malucha, by pokazał lub powiedział, jaką figurę „poczuł” na swoich pleckach. Ze starszym dzieckiem możesz bawić się, rysując literki czy cyferki. Świetnym pomysłem jest też zabawa w kąpieli – dziecko może poczuć delikatną pianę, falowanie wody w wanience i jej kropelki na swojej skórze.

5. Zabawa rozwijająca zmysł wzroku. Do rozwijania zmysłu wzroku przydadzą Wam się wszelkiego rodzaju puzzle i zabawki, w których trzeba coś do czegoś dopasować, np., sortery. Jeśli jednak nie masz nic takiego pod ręką, możesz sama stworzyć grę np. memory, które przy okazji będzie ćwiczyć spostrzegawczość i pamięć. Na sztywnych pojedynczych kartonikach kartonie wydrukuj lub narysuj kilka par takich samych obrazków (np. po dwa misie, dwie kaczuszki, dwa ptaszki itd.). Rozłóż kartoniki przed dzieckiem i spróbujcie razem je dobrać w pary. Gdy Wam się to uda, odwróćcie je obrazkami od dołu i odkrywajcie po jednym kwadraciku, próbując zebrać wszystkie pary.

Poznaj najlepsze zabawki dla niemowląt!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/09.02.2017 22:54
Jeśli szukacie miejsca gdzie Wasze dziecko będzie miało szanse rozwijać swoje umiejętności odwiedźcie Cotton Mill w Łodzi
/22.11.2016 18:36
Przyjemny i lekki artykuł, nie ma lepszego procesu stymulacji zmysłów jak metoda domana, gdzie właśnie od niej pochodzą wszelkiej maści kartoniki takie jak rzeczowniki, kropki, cyfry, obrazki do wykorzystania już od niemowlęcych lat, polecam wykonać karty z obrazkami dużych formatów oraz tabliczki z napisami i pobudzać swoje maleństwo od małego, bez obaw wysypu geniuszy nie będzie a w szkole nasze słodziaki się nie zanudzą ale korzyści rozwojowe i nabyta bystrość u naszych naj naj - będzie dla nich bezcenna , a dla wygodnych mam polecam karty ze strony wczesnaedukacja.pl bitów nie mają ale napisy i cyfry świetne na start, pozdrawia mama już 5latki ale ten czas leci :)