POLECAMY

Gdy rosną pierwsze ząbki

Pierwszy mleczak w buzi malucha może się pojawić nagle, częściej jednak jego wzrost nie przebiega tak łatwo. Sprawdź, jak pomóc ząbkującemu bąblowi!
Gdy rosną pierwsze ząbki fot. Fotolia

Mleczaki przemieszczają się do jamy ustnej z miejsca, w którym powstały, czyli z kości szczęki i żuchwy. Aby się wydostać na powierzchnię, muszą przebić się przez kość i dziąsło, a to nie bułka z masłem. Dlatego...

...zaczynam się mocno ślinić

Podczas ząbkowania niemowlęta ślinią się na potęgę. Ale samo ślinienie się wcale nie musi oznaczać, że idą ząbki. Około trzeciego miesiąca życia bobasy ślinią się dlatego, że bezczynne dotąd ślinianki zabrały się do pracy, a dziecko nie nadąża z przełykaniem. Starsze smyki robią bańki ze śliny (a przy tym wysuwają język, parskają itd.) także wtedy, gdy przygotowują się do mówienia – ćwiczą w ten sposób mięśnie języka i ust. Ząbka można spodziewać się wówczas, gdy ślinieniu się towarzyszą inne objawy, przede wszystkim rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła.

...staję się trochę rozdrażniony

Ząbkowaniu zwykle towarzyszy ból, a przynajmniej spory dyskomfort, dlatego maluszki są wtedy często marudne, płaczą i mają kłopoty ze snem. Pamiętaj jednak, że takie objawy mogą się także wiązać z rozwijającą się infekcją, dlatego w razie wątpliwości wybierz się z malcem do pediatry.

...wydaje się, że mam gorszy apetyt

Ząbkujące dziecko ma nie lada problem – z jednej strony chce ssać, bo to przynosi ulgę, z drugiej jedzenie, zwłaszcza na samym początku, sprawia, że ból jest jeszcze większy. Przez to co chwilę domaga się karmienia, a po chwili z płaczem odtrąca pierś lub butelkę. Bądź cierpliwa – dłuższe ssanie sprawi, że rozmasowane dziąsła będą bolały mniej.

...mogę mieć stan podgorączkowy

Dziecko może także robić nieco luźniejsze niż zwykle kupy. Ale uwaga: nie powinna pojawiać się wysoka gorączka ani biegunka! Jeśli malec ma takie objawy, idź z nim do pediatry, by wyjaśnić, co się dzieje. W okresie ząbkowania bowiem dochodzi do przejściowego załamania odporności, dziecko częściej zapada na infekcje (np. zapalenie gardła).

...na buzi czasem mam wysypkę

Spływająca z ust ślina może wywołać wysypkę, warto więc delikatnie osuszać buzię smyka i zabezpieczać skórę kremem. Dzięki temu unikniecie podrażnień na delikatnym naskórku dziecka.

...bywa, że zaczynam gryźć

Podrażnione, mocno nabrzmiałe dziąsła bolą, więc bobas szuka ulgi. Wkłada do buzi rączki i wszystko co ma pod ręką, a później z całej siły zaciska na tym szczęki. Cóż, może zacisnąć je także na twojej piersi.

...na moich dziąsłach czasem pojawiają się krwiaki

niebieskawe i nie wyglądają zbyt pięknie, ale na ogół nie wymagają żadnej interwencji. Lepiej jednak je obserwować. Jeśli nie znikają, trzeba się wybrać z malcem do lekarza.

...trzeba mi już zacząć myć zęby szczoteczką

Przyzwyczajanie do szorowania ząbków powinno się rozpocząć zanim pojawi się pierwszy z nich – dziąsła niemowlęcia przemywaj nawiniętym na palec jałowym gazikiem zwilżonym ciepłą, przegotowaną wodą. Gdy ząbek już jest, gazik trzeba zastąpić odpowiednią do wieku szczoteczką dla niemowląt (np. taką, którą nakłada się na palec – jest bardzo wygodna!). Używaj jej przynajmniej dwa razy dziennie (po śniadaniu i po kolacji). Stosuj specjalną pastę dla niemowląt (nie zawiera fluoru) lub tylko gotowaną wodę.

...bywa, że muszę iść do dentysty

Jeśli ząbkowanie jest bardzo bolesne, dziecko ciągle płacze, a ból nie ustępuje mimo smarowania dziąseł odpowiednimi żelami i podawania gryzaczka, wybierz się z maluszkiem do stomatologa. Zdarza się, że podczas wyrzynania się zęba powstaje na dziąśle stan zapalny, który wymaga leczenia przez specjalistę.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
U nas najgorzej było w nocy. Przyzwyczailiśmy że córeczka już śpi całą noc a tu ząbkowanie, całkowite rozregulowamie. Kupiliśmy kilka specyfików i ostatecznie camila nam pomogła.