POLECAMY

Wygrać z kolką

Co wieczór powtarza się ten sam scenariusz: maluszek pręży się, gwałtownie podkurcza nóżki i zanosi się od płaczu. To znak, że bardzo boli go brzuszek.
Wygrać z kolką fot. Edipresse
Trudno powiedzieć, skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić. Pojawia się nagle, gdy dziecko ma około trzech tygodni, i znika bez śladu po 3–4 miesiącach. Jednak choć na kolkę nie ma jednego, zawsze skutecznego sposobu, nie jesteś wobec niej tak zupełnie bez szans.

To kolka, jeśli:

- dziecko nagle, najczęściej wieczorem, zaczyna głośno, rozdzierająco płakać,
- nie pomaga przystawienie do piersi ani noszenie czy przytulenie,
- brzuszek jest twardy i napięty,
- dziecko wierzga nóżkami i pręży się.

To raczej nie jest kolka:
- dziecko nie krzyczy, ale popłakuje z różnym natężeniem przed zaśnięciem,
- łatwo się uspokaja, gdy je nosisz i kołyszesz,
- maluszek płacze o różnych porach dnia.

Przede wszystkim zachowaj spokój
Coraz częściej lekarze mówią o psychologicznym podłożu kolki – że niemowlę płaczem i bólem brzuszka odreagowuje napięcie, jakiego doświadcza w ciągu dnia (kto z nas nie przeżywał dolegliwości żołądkowych w stresowych sytuacjach?). Może właśnie dlatego ataki kolki pojawiają się najczęściej wieczorem, po całodziennych atrakcjach.
Co możesz zrobić: Wyeliminuj wszystko, co może denerwować maluszka: wizyty gości, głośny telewizor, zmiany w rozkładzie dnia. Choć często to trudne przy krzyczącym niemowlęciu – ucisz własne emocje. Dzieciom łatwo udziela się zły humor mamy, więc jeśli jesteś już zniecierpliwiona i wyczerpana, oddaj maleństwo w ramiona taty. Choć kolka nie jest chorobą, koniecznie opowiedz o niej pediatrze. Bóle brzuszka czasami świadczą np. o zapaleniu ucha, zakażeniu układu moczowego, wadach przewodu pokarmowego. Lekarz powinien zbadać dziecko, aby wykluczyć te choroby.

Uważaj przy karmieniu
Jeśli twój mały głodomorek rzuca się łapczywie na pierś i podczas jedzenia krztusi się, wtedy razem z mlekiem połyka powietrze, które może być przyczyną wieczornego koszmaru. Bąbelki rozpychają się w brzuszku, wywołując ostry ból. Przyczyną kolki może być też zła technika karmienia lub zbyt szybki wypływ mleka.
Co możesz zrobić: Karm częściej, ale nieco krócej. Podczas posiłku układaj maluszka w postaci półpionowej, z głową wyżej niż pośladki (możesz też lekko się odchylić i położyć dziecko na sobie). Lepiej jest, gdy opróżnia do końca jedną pierś, a nie wypija troszkę z obu. Mleko, jakie wypływa na początku, ma mniej tłuszczu, a więcej cukru, który może powodować kolkę. Podczas karmienia i już po nim kładź niemowlę na swoim ramieniu i czekaj, aż mu się odbije. Jeśli karmisz butelką, trzymaj ją tak, aby smoczek przez cały czas był wypełniony wodą.

Sposoby na kolkę - zobacz, co radzą forumowiczki!Noś i tul swojego maluszka
Dzieci, które przebywają blisko mamy, są spokojniejsze. Twoje ciało działa jak ciepły kompres. Pionowa pozycja noszenia i lekki nacisk twojego brzucha na brzuszek dziecka pomoże pozbyć się gazów.
Co możesz zrobić: Podczas ataków kolki noś malucha w pozycji pionowej, na przykład w chuście. Możesz też ułożyć go na przedramieniu, brzuchem do dołu, tak by głowa opierała się na dłoni, a ręce i nogi zwisały po bokach. Masuj plecki. Jeśli jesteś zmęczona, połóż dziecko na brzuszku na swoich kolanach.

Sprawdź, czy pomoże masaż
To jeden z najlepszych sposobów na kolkę. Delikatne masowanie brzuszka rozkurcza jelita i działa uspokajająco. Pamiętaj jednak, że masaż skutkuje, gdy jest stosowany kilka razy w ciągu dnia. Wtedy w brzuszku nie będą się gromadzić szkodliwe gazy.
Co możesz zrobić: Rozbierz malca. Otwartą dłonią kreśl kółka na brzuszku, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Lekko dociskaj dłoń, aby sprowokować „bączki”.

Rób z dzieckiem rowerek
Dobrą metodą na odgazowanie niemowlęcych jelit jest ćwiczenie polegające na zginaniu i lekkim prostowaniu nóżek.
Co możesz zrobić: Delikatnie ujmij małe kolanka i dociśnij je do brzuszka. Przytrzymaj kilka sekund, pozwól maluszkowi rozluźnić nóżki, po czym powtórz ćwiczenie. Podczas takiej gimnastyki dziecko oddaje gazy i od razu odczuwa ulgę. Możesz też uchwycić oba kolanka jednocześnie i kilka razy przycisnąć je do brzuszka.

Zastanów się, czy to nie wina diety
Przyczyn napadów kolki lekarze często upatrują w niedojrzałym układzie pokarmowym niemowlęcia. Kłopoty z trawieniem mogą powodować bóle brzuszka nawet u takiego dziecka, które dobrze przybiera na wadze (minimum 150 g na tydzień) oraz w ciągu dnia jest uśmiechnięte, pogodne i spokojne. Kolka może być też jednym z objawów alergii pokarmowej. To prawdopodobne szczególnie wtedy, gdy na alergię choruje ktoś z najbliższej rodziny twojej lub męża.
Co możesz zrobić: Na kilka tygodni wyłącz z diety mleko i przetwory mleczne. Ogranicz ostre przyprawy, kawę, potrawy wzdymające: kalafior, brukselkę oraz groszek. Unikaj też czekolady. I jeszcze jedno: dowiedziono, że dzieci mam palących papierosy cierpią na kolkę dużo częściej!

Pamiętaj, że ciepło uspokaja
Im dziecko rozpaczliwiej płacze, tym więcej połyka powietrza, które wzmaga kolki. Staraj się szybko uspokoić malca. Skutecznym sposobem jest ciepła kąpiel.
Co możesz zrobić: Podczas ataku zrób ciepły kompres z pieluszki tetrowej (uprasuj ją). Możesz ogrzewać brzuszek strumieniem powietrza z suszarki (nie gorącym).

Tekst: Sylwia Niemczyk
Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu

Sposoby na kolkę - zobacz, co radzą forumowiczki!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/9 lat temu
Jak czesto podajesz dziecku Bobotic zeby była znaczna poprawa ?
/9 lat temu
Zwykle to ona daje niezle popalic i naszemu maleństwu i nam.Ale na szczescie sa sposoby zeby z nia walczyc.I my własnie odkrylismy jeden z tych - to kropelki Bobotic, najlepiej skoncentrowane na rynku wsród podobnych preparatów.Do tego od czasu do czasu przepajanie woda koperkowa.
/9 lat temu
Zwykle to ona daje niezle popalic i naszemu maleństwu i nam.Ale na szczescie sa sposoby zeby z nia walczyc.I my własnie odkrylismy jeden z tych - to kropelki Bobotic, najlepiej skoncentrowane na rynku wsród podobnych preparatów.Do tego od czasu do czasu przepajanie woda koperkowa.