POLECAMY

Wizyta u dentysty z niemowlakiem – dlaczego warto?

Czy wizyta u dentysty z niemowlakiem ma sens? Kiedy warto wybrać się pierwszy raz z dzieckiem do stomatologa?
Wizyta u dentysty z niemowlakiem – dlaczego warto? fot. Fotolia

Wizyta u dentysty nie powinna być odkładana, zwłaszcza jeśli chodzi o małe dziecko. Zaniedbane mleczaki mogą w przyszłości wpłynąć na stan zębów stałych. Warto zatem wybrać się do stomatologa nawet z niemowlakiem, któremu wyrzynają się pierwsze ząbki.

Wizyta u dentysty – kiedy pierwszy raz z niemowlęciem?

Dzieci są narażone na próchnicę od najmłodszych lat, dlatego rodzice powinni czujnie obserwować rozwój zębów swojej pociechy, a jak przyjdzie na to czas, zapisać ją na wizytę do dentysty. – U dzieci najczęściej, wyrzynają się siekacze dolne, zazwyczaj pomiędzy 4. a 15. miesiącem życia. I w tym czasie rodzice powinni odbyć z dzieckiem pierwszą wizytę u lekarza stomatologa – informuje stomatolog Aldona Bialic z opolskiej kliniki stomatologicznej Dr Baron.

Jak umilić dziecku wizytę u dentysty?

Po co tak wcześnie zabierać dziecko na wizytę u dentysty?

Podczas pierwszej wizyty u dentysty lekarz oceni ryzyko wystąpienia próchnicy i uświadomi rodzicowi, jak postępować, aby dziecko miało zdrowe ząbki w przyszłości. – Stomatolog przeprowadzi  instruktaż oczyszczania ząbków, doradzi wybór właściwej pasty oraz dobierze dodatkowe akcesoria ułatwiające wyrzynanie się zębów – dodaje stomatolog.

Co więcej, pierwsza styczność z dentystą może ujawnić inne niepokojące sygnały. W czasie pierwszej wizyty u dentysty, lekarz weryfikuje ewentualne dysfunkcje bądź parafunkcje, np. wadliwe połykanie pokarmu, wadliwe oddychanie i mowę oraz nieprawidłowe położenie żuchwy.

Próchnica u półrocznego malucha? Zapisz go na wizytę do dentysty!

Pierwsze oznaki próchnicy mogą pojawić się już na pierwszym ząbku. Rodzice zachodzą w głowę, jak to możliwe. A jednak!  – Zęby mleczne są zębami słabo zmineralizowanymi, a więc bardziej podatne na czynniki wywołujące próchnicę zębów – wyjaśnia stomatolog Aldona. Błędne jest przekonanie, że o mleczaki nie należy dbać, bo lada dzień wypadną. Szkopuł tkwi w tym, że próchnica, która zaatakowała mleczaki, może zarazić stałe uzębienie.

Jak walczyć z próchnicą u dzieci?

Jak ustrzec dziecko przed próchnicą?

Badania wskazują, że źródłem zakażenia noworodków i niemowlaków bakteriami próchnicotwórczymi jest matka. Karmiące mamy powinny szczególnie dbać o swoje zęby. – Wpływ na rozwój próchnicy u malucha ma wiele czynników: dokarmianie nocne  słodzonymi  napojami lub kaszkami, zbyt wczesne wprowadzanie cukrów do diety dziecka. Z kolei, gdy matka cierpi na próchnicę, powinna uważać na szkodliwe zwyczaje tj. oblizywanie smoczka lub łyżeczki – mówi ekspertka.

Na podstawie materiałów prasowych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
im wcześniej przyprowadzi się dziecko do dentysty, tym szybciej się nauczy ono prawidłowej higieny. no i nie będzie czuło lęku przed lekarzem. polecam przejść z maluszkami do kliniki Wieczorek w Grudziądzu. mają świetne podejście do dzieci