POLECAMY

To musisz wiedzieć o witaminie K u noworodka!

Słyszałaś o tym, że trzeba ją podawać, ale nie wiesz po co i w jakiej ilości? Rozwiewamy twoje wszelkie wątpliwości.
To musisz wiedzieć o witaminie K u noworodka! fot. Fotolia

W Polsce wszystkie dzieci jeszcze na porodówce otrzymują zastrzyk zawierający witaminę K. Po powrocie do domu również powinien ją jeszcze przez jakiś czas otrzymywać. Już tłumaczymy, dlaczego!

Jakie działanie wykazuje witamina K?

Witamina K jest niezbędna każdemu człowiekowi, bowiem reguluje proces krzepnięcia krwi, uszczelnia naczynia krwionośne, wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a także zapobiega niezwykle groźnej dla organizmu skazie krwotocznej oraz przeciwdziała wszelkim krwotokom wewnętrznym.

U osób dorosłych witamina ta jest produkowana w jelicie grubym - z tegoż powodu nie musimy jej dodatkowo przyjmować w formie środków farmaceutycznych. Organizm doskonale radzi sobie z zapewnieniem odpowiedniego jej poziomu.

W przypadku dzieci sprawa nie jest jednak taka prosta. W związku z tym, że ich układ wydalniczy po porodzie dopiero uczy się prawidłowego funkcjonowania, maluchy cierpią na jej niedobór. Z tego powodu konieczne jest podanie zastrzyku i późniejsze dostarczanie witaminy K w formie preparatów witaminowych.

Jak często i w jakiej ilości należy podawać noworodkowi witaminę K?

Jeśli karmisz dziecko piersią, taka suplementacja jest konieczna od 9. dnia życia aż do 3. miesiąca (po 25 mg na dobę). Niestety mleko matki nie zawiera jej wystarczająco dużo. Dzieciom karmionym sztucznie nie trzeba podawać dodatkowych preparatów witaminowych - mieszanki mlecze pokrywają zapotrzebowanie na ten składnik.

W jakiej formie podawać dziecku witaminę K?

Możesz ją podawać w postaci kropli, które kupisz w aptece bez recepty lub w formie kapsułek twist-off. Jeśli dodatkowo podajesz dziecku również witaminę D, zapytaj farmaceutę o preparaty zawierające połączenie obu tych witamin.

Dowiedz się więcej o zdrowiu dziecka:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Mi też teraz kazali stosować K-Vitum w dawce 150 mikrogramów. Przy wypisie Pani dr powiedziała mi, że to są nowe aktualnie obowiązujące zalecenia o takie są teraz rekomendacje, wiec niczym się nie martw :)
/rok temu
A jak to jest teraz z tą dawką witaminy K? Przy pierwszej ciąży małemu podawałam K-Vitum w dawce 25 mikrogramów a teraz przy wypisie dostaliśmy nową dawkę zgodnie z nowymi zaleceniami - aż 150 mikrogramów. Podaję mojej małej, ale chciałam zapytać co wy sądzicie?
/2 lata temu
mi też od razu mówili żeby stosować przez pierwsze trzy miesiące kapsułki łączone i przy wypisie dostaliśmy KiD-Vitum, ale teraz juz stosujemy samą witaminkę D :)
POKAŻ KOMENTARZE (1)