Witamina K u noworodka - po co i w jakiej ilości fot. Fotolia

Witamina K u noworodka - po co i w jakiej ilości

Słyszałaś o tym, że trzeba ją podawać, ale nie wiesz po co i w jakiej ilości? Rozwiewamy twoje wszelkie wątpliwości.
Agata Bernaciak / 07.10.2014 10:29
Witamina K u noworodka - po co i w jakiej ilości fot. Fotolia

W Polsce wszystkie dzieci jeszcze na porodówce otrzymują zastrzyk zawierający witaminę K. Po powrocie do domu również powinien ją jeszcze przez jakiś czas otrzymywać. Już tłumaczymy, dlaczego!

Jakie działanie wykazuje witamina K?

Witamina K jest niezbędna każdemu człowiekowi, bowiem reguluje proces krzepnięcia krwi, uszczelnia naczynia krwionośne, wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a także zapobiega niezwykle groźnej dla organizmu skazie krwotocznej oraz przeciwdziała wszelkim krwotokom wewnętrznym.

U osób dorosłych witamina ta jest produkowana w jelicie grubym - z tegoż powodu nie musimy jej dodatkowo przyjmować w formie środków farmaceutycznych. Organizm doskonale radzi sobie z zapewnieniem odpowiedniego jej poziomu.

W przypadku dzieci sprawa nie jest jednak taka prosta. W związku z tym, że ich układ wydalniczy po porodzie dopiero uczy się prawidłowego funkcjonowania, maluchy cierpią na jej niedobór. Z tego powodu konieczne jest podanie zastrzyku i późniejsze dostarczanie witaminy K w formie preparatów witaminowych.

Jak często i w jakiej ilości należy podawać noworodkowi witaminę K?

Jeśli karmisz dziecko piersią, taka suplementacja jest konieczna od 9. dnia życia aż do 3. miesiąca (po 25 mg na dobę). Niestety mleko matki nie zawiera jej wystarczająco dużo. Dzieciom karmionym sztucznie nie trzeba podawać dodatkowych preparatów witaminowych - mieszanki mlecze pokrywają zapotrzebowanie na ten składnik.

W jakiej formie podawać dziecku witaminę K?

Możesz ją podawać w postaci kropli, które kupisz w aptece bez recepty lub w formie kapsułek twist-off. Jeśli dodatkowo podajesz dziecku również witaminę D, zapytaj farmaceutę o preparaty zawierające połączenie obu tych witamin.

Dowiedz się więcej o zdrowiu dziecka: