Wcześniaki: wszystko o retinopatii

Przedwczesne narodziny dziecka niosą ze sobą wiele zagrożeń. Większość z nich nowoczesna medycyna umie łatwo wyeliminować, jednak rodzice powinni mieć świadomość, na co zwracać szczególną uwagę.
/ 18.03.2008 00:00
Przedwczesne narodziny dziecka niosą ze sobą wiele zagrożeń. Większość z nich nowoczesna medycyna umie łatwo wyeliminować, jednak rodzice powinni mieć świadomość, na co zwracać szczególną uwagę.

Jednym z najczęstszych powikłań przedwczesnego porodu jest retinopatia, poważne schorzenie mogące w konsekwencji doprowadzić nawet do utraty wzroku. Podłoże choroby związane jest z uszkodzeniem siatkówki i wedle szacunków występuje u ok. 10-15% wcześniaków. Czynnikami sprzyjającymi retinopatii są
  • zły stan po urodzeniu
  • zaburzenia oddychania w czasie porodu
  • krwawienia u matki w drugim i trzecim trymestrze, jak również występowanie niedokrwistości
  • ciąże mnogie
  • zielone wody płodowe
  • cukrzyca
W najbardziej zaawansowanej fazie choroby dochodzi do częściowego, a nawet całkowitego odwarstwienia siatkówki. To jednak zbyt późno, aby działać – rokowania w tym stadium są już bardzo niepomyślne.

Wcześniaki: wszystko o retinopatii

Najnowocześniejszą metodą leczenia jest laserowa fotokoagulacja, która aczkolwiek niezwykle skuteczna musi być wykonana odpowiednio wcześnie. Dlatego tak ważna jest szybka i dobra diagnoza okulisty. Wedle światowych standardów każde dziecko narodzone przed 32 tygodniem lub ważące mniej niż 1500 g powinno być bezdyskusyjnie poddane badaniom w tym kierunku.

Oczywiście badanie tak małego dziecka jest bardzo trudne ze względu na anatomię, brak komunikacji z pacjentem, a nierzadko również konieczność pozostawania maluszka w inkubatorze. Lekarz powinien być odpowiednio doświadczony - nie ufajmy diagnozie pierwszego lepszego specjalisty. Badanie skupia się na przednim odcinku oka oraz jego dnie, ze szczególnym naciskiem na obwód siatkówki. Często pomocniczo, w zaawansowanych przypadkach choroby, wykonuje się również obraz USG gałki ocznej.

Fotokoagulacja (zabieg z użyciem lasera diodowego) jest obecnie jedyną formą leczenia retinopatii wcześniaków, która pozwala na zachowanie nawet pełnej ostrości widzenia u większości (ok. 70%) leczonych dzieci. Niestety, aby była skuteczna musi być wykonana odpowiednio wcześnie.

Inna formą terapii, nieco bardziej obciążającą, jest zamrożenie siatkówki, czyli krioterapia, która powoduje zniszczenia nieprawidłowych naczyń i powstrzymuje bliznowacenie. Po zabiegu może dojść do krwawego łzawienia i opuchnięcia oczu - zwykle mijają w przeciągu kilku dni.

Agata Chabierska