Wcześniaki – wszystko co musisz wiedzieć

Przedwczesny poród to dla wielu mam powód do zmartwień - zobacz, co powinnaś wiedzieć o wcześniakach. Mówimy prawdę o tym, co czeka przedwcześnie urodzone dziecko i jego mamę.
/ 18.11.2011 00:38

wcześniak

Fot. Fotolia

Wcześniaki - jakie są szanse przeżycia?

Musisz wiedzieć, że lekarze starają się utrzymać ciążę jak najdłużej. Dziecko urodzone przed czasem, czyli przed 37. tygodniem ciąży, tak zwany wcześniak może mieć wiele problemów zdrowotnych. Istnieje nawet zagrożenie życia. Statystyki podają, że dziecko urodzone w 22. tygodniu ciąży ma tylko 10% szans na życie.

Na szczęście szanse te rosną – w 24. tygodniu ciąży wzrastają aż do 56%, zaś po 32. tygodniu ciąży szanse na przeżycie są już bardzo duże.

Wcześniak różni się od noworodków urodzonych w terminie – na ogół dziecko nie jest gotowe do samodzielnego funkcjonowania. Ma problemy z oddychaniem, trawienie, utrzymywaniem stałej temperatury ciała.

Rodzi się znacznie mniejszy i lżejszy niż przeciętne dziecko, jego skóra jest niemal przeźroczysta – widać wszystkie żyły i pokrywa ją delikatny meszek.

Zobacz także: Dlaczego tak wiele niemowląt w Polsce umiera?

Wcześniak - co się z nim dzieje z medycznego punktu widzenia

Nie będziemy ukrywać, że bez pomocy medycznej wcześniak nie ma szans na przeżycie. Noworodki muszą zostać umieszczone w inkubatorze, który zapewni im warunki zbliżone do tych, które miałyby w łonie matki. Aby ułatwić wcześniakowi oddychanie podaje mu się tlen za  pomocą specjalnej maski lub zakładanych do nosa kaniul (CPAP). Czasem także używa się respiratora - powietrze wprowadza się bezpośrednio do płuc poprzez umieszczoną w tchawicy rurkę.

Wcześniak podłączony jest do potężnej aparatury – jego życia strzegą monitory. Kontroluje się liczbę oddechów, bicie serca, nasycenie krwi tlenem, bada ciśnienie krwi – poprzez dwa wkłucia w maleńkie ciałko - dożylne i dotętnicze. Przez te wenflony podaje się także dziecku leki i pobiera krew.

Wcześniak – karmienie

Na początek musisz wiedzieć, że dopiero w 32. - 34. tygodniu życia płodowego wykształca się odruch ssania. Nie oznacza to jednak, że dziecko urodzone w 32. tygodniu ciąży może ssać pierś matki. Wszystko zależy od wykształcenia układu pokarmowego. Jeśli lekarz stwierdzi, że nie ma przeciwwskazań – możesz karmić malucha piersią. Jeśli jednak jest inaczej - dziecku podaje się pokarm sondą - wprost do żołądka lub poprzez kroplówkę.

Zobacz: Rodzaje karmienia wcześniaka

Wcześniak - wyjście ze szpitala

Wcześniaki wypisuje się ze szpitala dopiero, gdy mogą samodzielnie jeść, nie mają problemów z oddychaniem, nie chorują na nic. Lekarze informują rodziców o stanie zdrowia dziecka, dają skierowania do specjalistów, sugerują niezbędne badania.

Zapytaj lekarza o karmienie dziecka - jeśli karmisz piersią musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wcześniaki ssą o wiele wolniej niż dzieci urodzone w terminie. Jeśli dziecko jest karmione butelką dostosuj pokarm do jego wieku! Pamiętaj też, że wcześniaki powinny jeść mniej, ale częściej.

Warto także dopytać się o kosmetyki, jakimi należy pielęgnować delikatną skórę dziecka.

Wcześniak - przydatne informacje:

  • dziecko rozwija się wolniej, niż jego rówieśnicy urodzeni w terminie;
  • wcześniaki szybciej przybierają na wadze, gdy są przytulane i czują bliskość oraz opiekę rodzica;
  • dzieci wcześniej urodzone są szczególnie narażone na różnego rodzaju schorzenia - mózgowe porażenie dziecięce, wady wzroku, słuchu, choroby układu oddechowego i układu krążenia;
  • dziecko musi zostać otoczone specjalną opieką lekarską - musi odwiedzić wielu specjalistów, do których skierowanie dostaną rodzice w szpitalu;
  • skóra wcześniaka jest bardzo wrażliwa - należy pielęgnować ją odpowiednimi kosmetykami dla noworodków;
  • dziecko powinno nosić specjalne pieluszki dostosowane do swojej wagi;

Zobacz też: Co może zaszkodzić dziecku podczas ciąży