POLECAMY

Wczesne ząbkowanie u niemowlęcia

Mam 4-miesięczną wnusię, często płakała i jest dzieckiem nieospałym, ale okazało się, że naszemu maleństwu wybił się pierwszy ząbek.
Wczesne ząbkowanie u niemowlęcia

Mam 4-miesięczną wnusię, często płakała i jest dzieckiem nieospałym, ale okazało się, że naszemu maleństwu wybił się pierwszy ząbek. To było przed 4 miesiącem, a teraz drugi na dole po lewej stronie czy nie jest to trochę za wcześnie i czy cały czas tak będzie czy może być jakaś przerwa między ząbkowaniem. Zapytuję, ponieważ moi synowie aż tak wcześnie nie ząbkowali. Bardzo proszę o szczegółową wypowiedź na ten temat. Serdecznie będę wdzięczna.

Małgorzata
Istnieje pewien schemat według którego najczęściej wyżynają się ząbki u niemowlęcia. Generalnie pierwsze ząbki (według schematu) wyżynają się w szóstym miesiącu życia. Jednak w wielu obserwacjach zauważono, że najczęściej pierwszy ząbek pojawia się między 6 a 11 miesiącem życia. Proszę się nie martwić, ponieważ jest to tylko schemat - stworzony na podstawie pewnych danych (oceniono, że u większości dzieci w takim porządku występowało wyżynanie ząbków). Natura czasami zmienia schematy i prawidłowości - coraz częściej dzieci ząbkują szybciej i nie stanowi to podstaw do niepokoju. Czasami zdarza się, że np. trzy ząbki pojawiają się w jednym czasie (chociaż w schemacie nie ma takiej możliwości). Nie można teraz określić czy będzie dłuższa przerwa w ząbkowaniu u pani wnuczki czy też nie. Po prostu ona może być ale wcale nie musi. Proszę pamiętać o higienie jamy ustnej u maluszka. Jest to profilaktyka próchnicy zębów. Proszę przeczytać publikację o ząbkowaniu.

https://polki.pl/we-dwoje/zabkowanie;-;trudny;okres,artykul,11671.html
https://polki.pl/we-dwoje/wczesne;zabkowanie,artykul,11488.html
https://polki.pl/we-dwoje/zabkowanie,artykul,11375.html

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/8 lat temu
Moje dziecko ma 12 miesięcy i dopiero zaczęło ząbkować, za to są straszne problemy, jest marudna, bez apetytu, nie może sobie znaleźć miejsca, jak wezmę na ręce to zaraz płacz, jak położę też płacz. Czy to może być spowodowane późnym ząbkowaniem?
/8 lat temu
nie sądzę, czasem mówi się, ze to nawet lepiej jak dziecko ząbkuje później, bo ma zęby lepiej zmineralizowane. aże płacz i marudzenie to uwierz mi ja też przechodzę z ząbkowaniem w 7 miesiącu. możesz podać Camilię u nas działa bardzo ładnie na marudzenie i inne obajwy
/9 lat temu
Marta, ja tez walczę z karmieniem piersią, to juz 7 tydzien. Jak mialam pogryzione brodawki pomogły mi nakładki- do kupienia w aptece, wazne by dobrac rozmiar. jak sie wygoją to je odstawisz. ja smarowałam popękane i bolace brodawki najpierw mleczkiem, a jak wyschly to lanoliną- z firmy Ziaja, lub medela, wietrzyłam brodawki, to przyspieszło gojenie. Pozdrawiam Agata.