wada zgryzu u dziecka - jak zapobiec fot. Fotolia

Wada zgryzu u dziecka - 9 rad jak zapobiegać

Większość dzieci z wadami zgryzu trafia do ortodonty, gdy ma już zęby stałe. Tymczasem można im zapobiec znacznie wcześniej!
Agata Bernaciak / 13.09.2013 11:45
wada zgryzu u dziecka - jak zapobiec fot. Fotolia

Wada zgryzu to nie defekt kosmetyczny, a dość poważny problem. Pozostawiona sama sobie sprawi, że dziecko będzie miało kłopoty z prawidłowym mówieniem, a to może być powodem jego kompleksów. Niektóre wady zgryzu są wrodzone, ale często jest tak, że na wadę pracuje sam maluch i jego rodzice. Sprawdź co robić, by dziecko nie zawdzięczało ci w przyszłości wizyt u ortodonty!

1. Kupuj dobre smoczki

Przy kupnie smoczka warto zaufać renomowanym firmom. Ich smoczki są odpowiednio wyprofilowane, a więc nie zaburzają rozwoju zgryzu
u smyka.

2. Nie układaj dziecka płasko

Dziecko nie powinno leżeć płasko na plecach, bo wtedy jego usta nie domykają się, a żuchwa opada w tył. Nie podkładaj jednak niemowlęciu pod główkę poduszki, bo to niebezpieczne! Lepiej pod materacyk włożyć złożony kocyk albo pod nogi łóżeczka po stronie wezgłowia wsunąć gazety.

3. Karm bobasa piersią

Natura tak to wymyśliła, żeby ssanie piersi niosło same korzyści. Dzidziuś nie tylko otrzymuje z mlekiem potrzebne mu do prawidłowego rozwoju składniki, ale także podczas karmienia prawidłowo układa szczęki.

4. Wybieraj dobre smoczki do butelek

Jeśli karmisz dziecko butelką, zwracaj uwagę na smoczek. Ma być tak wyprofilowany, by ssanie przypominało karmienie naturalne (ma lekko wydłużać się przy ssaniu i wracać do pozycji wyjściowej, kiedy malec przełyka).

5. Uważaj na ssanie gryzaka i... kciuka!

Jego częste ssanie może prowadzić do wad zgryzu. Podawaj go tylko, gdy nie możesz uspokoić malca albo dziecko bardzo się go domaga. Po pierwszym roku staraj się odzwyczaić smyka od uspokajacza. I pilnuj by w zastępstwie nie ssało kciuka!

6. Zmień butelkę na kubek

Podczas przełykania niemowlęta wsuwają język między dziąsła. Jednak starsze dzieci, najpóźniej do 3. urodzin, powinny zacząć łykać już jak dorośli, trzymając język za zębami. Przedłużający się niemowlęcy sposób połykania może prowadzić do wad zgryzu. Dlatego już w drugim półroczu życia zacznij podawać malcowi mleko, wodę i napoje w kubeczku z ustnikiem. A po 1. urodzinach stopniowo ucz pić ze zwykłego kubka.

7. Lecz infekcje malucha

Przewlekły katar, który bez przerwy zatyka nos albo nieleczony trzeci migdał sprawiają, że dziecko niemal przez cały czas oddycha przez usta. Mało kto wie, ale to może stać się przyczyną wady zgryzu.

8. Dbaj o mleczaki

Przedwczesna utrata większej ilości zębów, np. na skutek próchnicy, może zahamować rozwój szczęki lub żuchwy. Co więcej, problemem może być także utrata pojedynczych mleczaków. Np. wyrzynająca się stała „szóstka” może ustawić się w miejsce utraconej zbyt szybko mlecznej „piątki”, powodując przy tym lawinę konsekwencji. Na szczęście można temu zapobiec, idąc z dzieckiem do ortodonty. Lekarz zakłada w pustym miejscu „utrzymywacz przestrzeni”, a przy większej utracie zębów – robi protezę dziecięcą.

9. Chodźcie do dentysty

Kontrole u stomatologa pomagają uniknąć próchnicy, dają też szansę na szybsze wykrycie i leczenie wady zgryzu. Niektóre z nich bowiem można, a nawet trzeba korygować już u czterolatków.

napisane na podstawie tekstu Malwiny Małeckiej, "Twoje dziecko"