POLECAMY

W czym uprać dziecięce ubranka?

Czy dziecięce ubranka można prać razem z ubraniami dorosłych? Jaka temperatura prania jest najodpowiedniejsza do czyszczenia ubranek dziecka?

pranie dziecięcych ubranek

Fot. Fotolia

Według raportu GUS, „Warunki życia rodzin w Polsce”, małżeństwa lub związki z jednym dzieckiem wydają na zakupy i usługi konsumpcyjne średnio 3,4 tys. zł miesięcznie. To niemal 800 zł więcej w porównaniu do par, które nie mają jeszcze dzieci na utrzymaniu. Na odzież i obuwie rodziny wydają średnio 231 zł miesięcznie, niemal dwa razy więcej niż w przypadku rodzin bezdzietnych. Niestety maluchy w szybkim tempie wyrastają z ubranek, nic więc dziwnego, że rodzice posiłkują się odzieżą z drugiej ręki. Czy ubranka po dzieciach krewnych, znajomych wymagają specjalnego traktowania przed pierwszym użyciem?

Używane ubranka dziecięce - jak je zdezynfekować?

"Używane ubranka dziecięce, przed pierwszym użyciem, warto wyprać w wyższej temperaturze i dłuższym cyklu, by pozbyć się drobnoustrojów czy roztoczy. Pamiętajmy jednak, że już pranie w 60 °C zabija większość zarazków" – radzi pediatra Izabela Rogozińska, ekspert marki Jelp, znanej z hipoalergicznych detergentów dla niemowląt i małych dzieci.

Wskazane jest również wyprasowanie ubranek, gdyż proces ten również pomoże nam pozbyć się potencjalnych drobnoustrojów z powierzchni tkaniny, ale również sprawi, że odzież będzie bardziej sterylna.

Wbrew pozorom używane ciuszki mogą być zdrowsze od nowych, bo zostały już wielokrotnie wyprane z chemii, która jest stosowana podczas produkcji tkanin. Z tego powodu, gdy przestrzegano wcześniej zaleceń producenta, ubranka są też bardziej miękkie. Wyprane raz nowe ubranko, nie będzie tak miękkie, jak to prane wielokrotnie.

W jakiej temperaturze prać dziecięce ubranka?

Przyjęło się przekonanie, że dziecięce ubranka należy prać w wysokich temperaturach. Czy faktycznie? Nie stosując się do zaleceń producenta, istnieje ryzyko szybszego zniszczenia odzieży, np. materiał może się zbiec lub odbarwić. Po drugie, niekoniecznie musimy prać tkaniny w 90 °C, skoro potencjalne zarazki z powierzchni ubranek giną przy niższej temperaturze. Tym bardziej więc, jeśli odzież dziecka nie jest zbyt zabrudzona, rozsądniej będzie zastosować niższą temperaturę prania.

Wielu rodziców zastanawia się również, czy bezpiecznie jest stosować dodatkowo środki zmiękczające dziecięce ubranka. Alternatywą standardowych płynów do płukania, które charakteryzują się np. intensywnym zapachem, są dostępne na rynku hipoalergiczne proszki z dodatkiem naturalnego zmiękczacza. Nie trzeba więc wyposażać się w dodatkowy produkt.

Wiosną i latem warto też jak najczęściej suszyć pranie na świeżym powietrzu, dzięki czemu ubranka będą jeszcze bardziej miękkie.

– "Gdy chcemy jednak zastosować płyn do płukania, zaleca się, by, tak jak w przypadku proszków, był to środek hipoalergiczny, najlepiej rekomendowany przez Instytut Matki i Dziecka czy Polskie Towarzystwo Położnych. Płyn dodawany jest w ostatniej fazie prania, dlatego tak ważne jest, aby był bezpieczny dla skóry" – radzi dr Izabela Rogozińska.

Odplamiacze do dziecięcych ubranek - tak czy nie?

Aby pozbyć się plam z dziecięcych ubranek można skorzystać np. z tradycyjnych metod – wtedy na około godzinę przed praniem należy namoczyć ciuszki w ciepłej wodzie z dodatkiem dziecięcego proszku. Substancje piorące zawarte w detergencie rozmiękczą zabrudzone miejsca, a tym samym ubranka lepiej dopiorą się w pralce.  W usuwaniu plam pomocne może się również okazać zastosowanie prania wstępnego.

Zabiegani rodzice mogą przyspieszyć proces prania, korzystając z odplamiaczy do typowych dziecięcych zabrudzeń, które nakłada się bezpośrednio na plamę, a po kilku minutach po prostu wrzuca do pralki. – "Odplamiacze dedykowane do prania ubranek dziecięcych, to również część specjalistycznych detergentów bezpiecznych od pierwszego dnia życia. Tego typu produkty dostępne na rynku działają także w niskich temperaturach, nie niszczą delikatnych dziecięcych tkanin i są bezpieczne dla skóry dziecka" – mówi Izabela Jaskólska.

Czy ubranka dziecięce trzeba prać osobno?

Wspólne pranie ubranek dziecięcych wraz z odzieżą pozostałych domowników wydaje się najprostszym rozwiązaniem. Mimo to pediatrzy zalecają by zaplanować osobne cykle prania, oddzielając odzież maluchów i dorosłych – w szczególności, gdy dziecko boryka się z podrażnieniami skóry lub jest alergikiem. Rzeczy dorosłych mogą zawierać np. szkodliwe dla skóry dziecka barwniki, ale na ich powierzchni również może gromadzić się więcej drobnoustrojów i roztoczy w związku z częstszym kontaktem z otoczeniem.

– "W szczególności nie zaleca się wspólnego prania ubranek maluchów i odzieży dorosłych w standardowym proszku lub na przemian. Pamiętajmy, że skóra niemowląt i małych dzieci jest kilkakrotnie cieńsza, stąd też wymaga łagodniejszych detergentów, w których nie ma barwników, wybielaczy czy fosforanów" – dodaje dr Izabela Rogozińska.

Co więcej, dziecko jest często przytulane i noszone przez rodziców, a tym samym ma również styczność z ich odzieżą. Tym bardziej więc, dla bezpieczeństwa, zaleca się, by ubrania domowników prać w tym samym proszku, co odzież dziecięcą.

Źródło: Materiały prasowe dotPR

Zobacz także: Jak i czym wywabiać plamy na ubrankach niemowlaka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)