POLECAMY

Uwaga, meszki!

Przed komarami, osami, kleszczami maluszek się sam nie obroni. A ukąszenie boli i może być groźne! Co warto wiedzieć o latających intruzach?
Trudno wyobrazić sobie wakacje bez spacerów, ale też trudno znaleźć miejsce, gdzie nie ma owadów. Dają się nam we znaki już od maja. Pierwsze pojawiają się komary, meszki i muchy, do których latem dołączają osy, pszczoły i bąki. Gryzą jednak nie tylko owady latające, lecz także mrówki, kleszcze i pająki. Skutki spotkań z nimi są nieprzyjemne, a nawet dość bolesne, szczególnie dla maluchów.

Gdy dojdzie do ukąszenia, powstaje miejscowy odczyn zapalny, czyli zaczerwienienie i obrzęk czy pieczenie. Zazwyczaj nie jest to niebezpieczne, choć może stać się przyczyną zakażeń, jeśli dziecko zainfekuje rankę drapiąc ją brudnymi rączkami. Wówczas objawy zapalenia mogą się mocno nasilić. Ugryzione miejsce stanie się bardzo bolesne, pojawi się wyciek ropny, wzrośnie także temperatura ciała dziecka (koniecznie zabierz wtedy malca do lekarza). Poza tym ugryzienia owadów mogą wywołać różne choroby, a także reakcje alergiczne o rozmaitym nasileniu, wymagające pomocy medycznej. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego pomoc musi być natychmiastowa!

Leci komar
Gdy dzidziuś śpi w wózku, ogrodzie czy na tarasie, powinien być chroniony moskitierą. Możesz ją zrobić z gazy lub kupić w sklepie z akcesoriami dla maluszków. Gdy wybieracie się na spacer, spryskaj ubranka dziecka czymś, co odstrasza owady, skórę posmaruj delikatnym środkiem.
Gdy ugryzie: Pieczenie skóry złagodzi przemycie jej zimną wodą, natarcie przekrojoną cebulą, specjalnym żelem.
Niektóre dzieci są uczulone na ślinę komara – po ugryzieniu pojawia się świąd, a po upływie doby – mała, swędząca grudka. Posmaruj malca żelem do stosowania po ukąszeniu. Złagodzi świąd i zmniejszy obrzęk.

Uwaga na meszki
Są mniejsze od komarów, a żywią się też krwią. Najczęściej można je spotkać w pobliżu jezior i stawów (również w mieście). Atakują chmarami i wciskają się wszędzie: do uszu, nosa, pod powieki i do gardła. Lubią miejsca pokryte cieńszą i delikatniejszą skórą. Nie przenoszą chorób, ale wydzielają silnie toksyczną ślinę, zaś ich ukąszenia mogą powodować zaczerwienienia i gorączkę.
Gdy ugryzie: Przemyj miejsca ukąszenia chłodną wodą, posmaruj żelem, np. Fenistilem, Dapisem. Możesz podać łyżeczkę klemastyny w syropie.

Jad pszczół i os
Pszczoły są zdenerwowane, gdy jest wilgotno i gorąco oraz kiedy nadciąga burza – mogą wtedy łatwo zaatakować. Osy z kolei przylatują zwabione zapachem jedzenia, zwłaszcza słodyczy, napojów, owoców, mięsa. Dlatego uważaj, gdy jecie na dworze. Jeśli pszczoła czy osa krąży wokół dziecka, powiedz maluchowi, by nie wykonywał gwałtownych ruchów, nie uciekał i nie machał rękami. Nie pozwalaj też dziecku na chodzenie boso po łące, gdy kwitną kwiaty.
Jeśli użądli: Jak najszybciej usuń żądło (pszczoły, bo osa go nie zostawi). Ale rób to ostrożnie, bo na końcu znajduje się woreczek z jadem i jeśli źle je uciśniesz, do skóry wstrzykniesz dziecku jego dodatkową porcję! Najlepiej pociągnij po skórze malca ostrym paznokciem, wyszarpując żądło. Do bolącego miejsca przyłóż zimny okład. Na skórze może pojawić się rumień o średnicy nawet kilku centymetrów, piekący, swędzący lub bolący. Objawy powinny ustąpić po 24 godzinach. Jeśli jednak dziecko zaczyna po ukąszeniu mocno puchnąć lub owad ugryzł je w szyję albo język – natychmiast jedź z nim do szpitala!

Atak z ukrycia
Mistrzami są w tym kleszcze. Kryją się w lasach – najczęściej liściastych i mieszanych – na łąkach, w parkach. Atakują znienacka, skacząc na swoją ofiarę. Kleszcz wbija się w skórę. Gdy nasyci się krwią (po około siedmiu dniach), sam odpada. Nie czekaj jednak, aż tak się stanie. W ślinie kleszczy mogą się bowiem znajdować wirusy kleszczowego zapalenia mózgu lub bakterie wywołujące boreliozę.
Nosicielami wirusów czy bakterii chorobotwórczych jest co prawda niewielka liczba kleszczy, jednak nie wiadomo które. Najlepsze zabezpieczenie to zaszczepienie dziecka (istnieje jednak tylko szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu; przeciw boreliozie – nie).
Gdy wybieracie się do lasu, zakładaj dziecku koszulę z długim rękawem, długie spodnie (najlepiej ze ściągaczem), skarpetki, czapkę z daszkiem. A wieczorem podczas kąpieli dokładnie obejrzyj całego maluszka.
Gdy ugryzie: Jak najszybciej usuń kleszcza. Nie smaruj masłem – to nie pomoże! Najlepiej uchwyć go pęsetą tuż przy skórze i szybko wyciągnij (nie wykręcaj!). Miejsce wkłucia zdezynfekuj spirytusem salicylowym, a jeśli pojawi się obrzęk, zrób okład z Altacetu.
Niebezpieczne jest pojawienie się po 7–14 dniach rumienia wokół ukąszonego miejsca, gorączki lub innych objawów przypominających przeziębienie. Jak najszybciej idź do lekarza i powiedz o ugryzieniu przez kleszcza. Pediatra zadecyduje, czy potrzebne jest podjęcie leczenia.


Po pomoc do apteki
Owady nie lubią zapachu czosnku, cebuli, geranium, mięty, pietruszki, pelargonii, cytryny, goździków. Gdy domowe sposoby nie pomagają, trzeba iść do apteki.
- AntyBzzz... Płyn przeciw insektom, polecany dla dzieci. Warto nim spryskać ubranie przed wyprawą do lasu. Cena: 9 zł.
- Fenistil. Przyda się, gdy malca ukąsi owad, wtedy skóra swędzi i jest zaczerwieniona. Cena: 13 zł.
- Trix. To strzykawka, dzięki której usuniesz kleszcza. Cena: 26 zł.
- Dapis. Żel łagodzący skutki ukąszenia przez owady. Cena: 10 zł.
- SIO. Odstrasza komary, mrówki, kleszcze, meszki. Cena: 7,50 zł.

Tekst: Katarzyna Pinkosz
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)