POLECAMY

Ulewanie u niemowląt

Dziś wracamy do kłopotów z małym brzuszkiem. Czym jest ulewanie? Jak je odróżnić od wymiotów? Jak zawsze kilka porad jak złagodzić tą niedogodność po to, aby na twarzy maluszka pojawił się beztroski uśmiech.
Dziś wracamy do kłopotów z małym brzuszkiem. Czym jest ulewanie? Jak je odróżnić od wymiotów? Jak zawsze kilka porad jak złagodzić tę niedogodność po to, aby na twarzy maluszka pojawił się beztroski uśmiech.

ULEWANIE - to wypływ niewielkiej ilości pokarmu (wypływ z ust niemowlęcia). Dzieje się to zwykle na krótko po karmieniu. Na szczęście ulewanie nie jest bolesne.

Ulewanie jest związane z tym, że mięsień zwieracz (który oddziela przełyk od żołądka, a także blokuje cofanie się pokarmu) jest bardzo słaby. Również jeśli dziecko łapczywie ssie - połyka przy tym dużo powietrza - może wystąpić ulewanie. Mechanizm ulewania polega na tym, że „uwięzione” w żołądku powietrze chce wyjść na zewnątrz i przy okazji „wyciska” trochę pokarmu. Maluszki ulewają przez pierwsze miesiące życia, ale może to trwać nawet do roku.

Ulewnie u niemowląt

Co robić aby zmniejszyć ulewanie?

Myślę, że kilka prostych rzeczy, które zastosują rodzice, wiele mogą zmienić w samopoczuciu maluszka.
Zawsze po karmieniu należy nosić malca w pozycji pionowej (aby mu się odbiło). Wiem, że czasem dzieciaczki nie odbijają po jedzeniu - po prostu taka ich „uroda”, ale to zauważa mamusia dopiero po jakimś czasie. I nie jest niczym groźnym, brak odbijania - może tak być. Warto jednak nosić dziecko w takiej pozycji (co najmniej do czasu zauważenia, że wasz maluch nie ma potrzeby odbicia po jedzeniu).

Bezpieczniej jest układać maluszka po jedzeniu na boku niż na pleckach. Gdy dziecko leży na boku, a uleje nieco pokarmu (wydostanie się on na zewnątrz) i nie ma możliwości zakrztuszenia się ulanym pokarmem (tak jak to jest możliwe w przypadku ułożenia dziecka na pleckach).

Można również lekko unieść materacyk w łóżeczku (od strony główki). Taki zabieg utrudnia cofanie się pokarmu.

MAMA KARMI PIERSIĄ:
 • przyjmuj pozycję do karmienia taką, aby główka dziecka była wyżej niż nóżki,
 • układaj dziecko pod kątem 30 stopni,
 • postaraj się aby cycuś za często nie grał roli uspokajacza - ponieważ nadmiar pokarmu w brzuszku maluszka może sprzyjać ulewaniu,
 • w przypadku nawału, przed karmieniem odciągnij nieco pokarmu, aby mleko nie wypływało pod dużym ciśnieniem (maluch nałyka się powietrza).
MAMA LUB TATO KARMI MLEKIEM MODYFIKOWANYM:
 • smoczuś powinien mieć mały otworek,
 • karm częściej, a w mniejszych ilościach (ułatwi to strawienie mleka),
 • czasami istnieje potrzeba wprowadzenia mleka oznaczonego AR (tzw. antyrefluksowe) - o tym decyduje pediatra.
PAMIĘTAJ!!!!

Jeśli ulewanie nie zmniejsza się po 6 miesiącu życia, maluch słabo przybiera na wadze, występuje nawracające zapalenie dróg oddechowych lub ucha środkowego - skontaktuj się z lekarzem. Gdyż mogą to być objawy refleksu żołądkowo-przełykowego. Może istnieć potrzeba przyjmowania leków zmniejszających kwaśność soków żołądkowych.

Na koniec krótka ściąga - jak odróżnić wymioty od ulewań:

WYMIOTY
 1. pokarm wydostaje się na zewnątrz gwałtownie,
 2. ilość mleka jest duża, 
 3. mogą zdarzyć się w każdym wieku, 
 4. są nieprzyjemne dla dziecka (dziecko często płacze w trakcie wymiotów), 
 5. pokarm jest strawiony i ma nieprzyjemny zapach, 
 6. jest to niepokojący objaw, wymioty mogą być groźne dla dziecka. Wymagają konsultacji lekarskiej!!!
ULEWANIE
 1. mleko wylewa się nie tak raptownie,
 2. ilość mleka jest niewielka,
 3. dotyczy niemowląt, po 6 miesiącu łagodnieje,
 4. ulewanie nie jest bolesne, nie widać aby było to bardzo męczące dla dziecka,
 5. pokarm jest lekko nadtrawiony, ma lekko kwaśny zapach i przypomina np. zsiadłe mleko,
 6. z reguły nie jest groźne i nie wymaga konsultacji lekarskiej.
Celina Fręczko, położna
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/9 lat temu
moja wnusia ma dwa i pol tygodnia jest karmiona sztucznie dzisiaj przez caly dzien niemoze jej sie odbic i placze prosze o rade
/6 lat temu
Mojej córci pomagam w odbiciu tak--- biore ja na ramię i leciutko przyciskam do siebie jednocześnie tak bujając ja do góry, a także lekko klepiąc ja po pleckach. POMAGA
/5 lat temu
Moja Klaudusia jedynie odbija gdy ja poloze na brzyszku-troszke sie powierci i uwalnia powietrze. Polecam! Nosic nie trzeba a dziecku jest lepiej:)
POKAŻ KOMENTARZE (5)