niemowlę, noworodek, dziecko fot. Fotolia

Szpitale będą mieć mniej pieniędzy na leczenie dzieci – to nowy pomysł rządu

Rząd wpadł na pomysł, żeby obciąć dofinansowanie leczenia najmłodszych o 60%. Czy szpitale nie będą miały pieniędzy na leczenie dzieci?
Katarzyna Krajewska / 27.02.2017 22:36
niemowlę, noworodek, dziecko fot. Fotolia

Nowy pomysł rządu niepokoi lekarzy, dlatego apelują do Ministra Zdrowia. Proszą, by nie obcinał dofinansowań szpitali do leczenia najmłodszych. Chodzi między innymi o wcześniaki i dzieci z wadami serca.

Rząd zaczął gmerać w standardach opieki okołoporodowej. Co czeka ciężarne od 2018 roku?

Cięcia dofinansowań oznaczają brak pieniędzy na leczenie najmłodszych

Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji przedstawiła propozycję cięć m.in. w świadczeniach pediatrycznych. Eksperci uważają, że może to doprowadzić do sytuacji, w której szpitale nie będą miały środków, by przeprowadzać zabiegi  ratujące życie noworodków i podnoszące komfort ich życia.

Jak się okazuje, szpital potrzebuje 23 tysięcy złotych, by utrzymać przy życiu wcześniaka. Po zmianach otrzymałby tylko 9 tysięcy złotych. W takim wypadku albo noworodek nie otrzyma pełnej pomocy (wszystkich niezbędnych zabiegów) albo szpital będzie musiał się zadłużyć.

Na leczenie dziecka z wrodzoną wadą serca szpital potrzebuje 11 tysięcy złotych. Po cięciach dofinansowań otrzyma na wykonanie tych samych zabiegów tylko 6 tysięcy złotych.

Lekarze obawiają się, że szpitali nie będzie stać na leczenie ciężko chorych dzieci i będą musieli je odsyłać do prywatnych placówek. W takim wypadku za zabiegi rodzice będą musieli płacić z własnej kieszeni.

Rząd będzie liczył martwe noworodki. Czy to nowa forma kontroli urodzeń?

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/28.02.2017 19:50
Niech sobie pensje poobcinają o najniższej krajowej, premie pokasują, o braku służbowych samochodów, dopłat do paliwa i służbowych telefonach już nie wspomnę. Oszczędności by były takie, że starczyłoby dla dzieci i jeszcze by zostało. Już nie wspominając o tym, że politycy byliby wtedy z powołania, a nie dla pieniędzy.
/28.02.2017 19:21
Jak można wpaść na taki pomysł w pl i tak.jest źle w służbie zdrowia co.jak.co.ale na dzieciach.nie powinno.się oszczędzać w żaden.sposób miliardy wykłady wcześniej rządy a teraz chcą na dzieciach. Uciąć aby. Było więcej dla nich
/28.02.2017 08:01
CI OBECNI PRZYWÓDCY PAŃSTWA W POLSCE. , MÓWIĄ O RODZENIU DZIECI , ZAKAZUJĄ ABORCJI, ANTYKONCEPCJI, A JEDNOCZEŚNIE NIE CHCĄ POMAGAĆ , GDY DZIECKO URODZI SIĘ ZA WCZEŚNIE LUB Z WADA WYMAGAJĄCĄ LECZENIA. TO JEST PRZECIEŻ EUTANAZJA ZA ŻYCIA. JEŻELI NIE PRZEKAZUJE SIĘ PIENIĘDZY, KTÓRE RATUJĄ ŻYCIE TO O CZYM MY MÓWIMY. CHYBA FAKTYCZNIE PIS-OWI I KLEROWI CHODZI TYLKO O PORÓD I POCHOWANIE MAŁEJ ISTOTY. ZAKŁAMANI KATOLICY.