POLECAMY

Stulejka

Lekarz na szczepieniu powiedział, że syn ma ciasną stulejkę i żeby odciągać mocno napletek, a jeśli pojawi się krew, to przykładać riwanolem.
Stulejka

Dzień dobry. Mam 7-miesięcznego synka. Lekarz na szczepieniu powiedział, że ma ciasną stulejkę i żeby odciągać mocno napletek, a jeśli pojawi się krew, to przykładać riwanolem. Inny lekarz stwierdził, żeby czynność tę powtarzać tylko raz w czasie kąpieli. Kogo mam słuchać? Dziękuje za odpowiedź.


Edyta


Przyznam, że jestem prawie w szoku. Nie sądzę, żeby dla maluszka takie zabiegi były przyjemne i potrzebne, ale ja jestem tylko położną, a nie lekarzem! Napiszę pani to, czego nauczono mnie w szkole na pediatrii (podobnie też podaje fachowa literatura). Do 3 roku życia u niemowlęcia istnieje fizjologiczna, a więc normalna stulejka - ponieważ początkowo żołądź i napletek są ze sobą sklejone. Dlatego też w tym okresie (co najmniej do końca 3 roku życia) nie należy dokonywać żadnych manipulacji (tzn. próby odciągania napletka, aby umyć część wewnętrzną) na prąciu i napletku, gdyż mogłoby to spowodować małe pęknięcia w napletku. Pęknięcia mogłyby się goić z pozostawieniem blizn, które mogą spowodować wystąpienie prawdziwej stulejki (leczenie chirurgiczne po 3 roku życia). Jeśli ma pani wątpliwości, najlepiej wybrać się do chirurga, który oceni i powie czy ma pani wykonywać tak drastyczne zabiegi u synka. Ja stawiam na NIE.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)