POLECAMY

7 stereotypów na temat karmienia piersią

Czy mają w ogóle coś wspólnego z rzeczywistością?
7 stereotypów na temat karmienia piersią fot. Fotolia

Wiele sprzecznych informacji słyszy się na temat karmienia piersią. Młode, niedoświadczone mamy mogą mieć poczucie, że już kompletnie nie wiedzą, jak karmić i czy pewne ich zachowania są szkodliwe lub pomocne dla laktacji, czy też nie. Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Stereotypy o karmieniu piersią

Pewnie wiele z nich sama słyszałaś... Przekonaj się, czy są prawdziwe.

1. Jeśli karmisz piersią, zmień dietę

Jedni uważają, że to święta prawda, inni, że kompletna bzdura. A jak jest w rzeczywistości? Tak naprawdę wszystko zależy od twojego dziecka. Zasada jest taka, że karmiąca mama powinna jeść normalnie, wykluczając jedynie z diety te produkty, które mogą powodować wzdęcia u dziecka.

Sama jednak zauważysz od razu, czy twoja dieta szkodzi dziecku, czy nie. Sygnałem do tego, że powinnaś zrezygnować z jakichś produktów spożywczych, będą pojawiające się u dziecka krostki, plamki, zaczerwienienia, wzdęcia itp. Nie przegapisz tych symptomów...

2. Karmienie piersią może być nieprzyjemne i bolesne

Uważają tak kobiety, które same nie karmiły dziecka, bo na początku szło im to bardzo trudno i zniechęciły się. Faktycznie w pierwszych dniach po porodzie karmienie piersią może być nieco nieprzyjemne, ponieważ sutki jeszcze nie są przystosowane do ssania, a mleko dopiero zaczyna się produkować.

Wytrwałość jednak popłaca. Jeśli przezwyciężysz ten początkowy trud, później karminie nie powinno być już żadnym problemem, a wręcz wygodą. Gotowe posiłki dla niemowlaka będziesz miała zawsze dostępne, unikniesz gotowania mleka, sprawdzania, czy nie jest za gorące i czy dostarcza maleństwu wszystkich niezbędnych składników.

3. Karmienie piersią powinno się zakończyć po 6 miesiącu życia

Dlaczego? Ponieważ po tym czasie mleko matki nie ma już żadnych wartości odżywczych. To oczywiście nieprawda. Mleko matki zawsze ma takie same wartości odżywcze, bez względu na to, czy podawane jest dziecku miesięcznemu czy rocznemu.

Niektóre mamy rezygnują z karmienia piersią po 6 miesiącu życia, ponieważ często to właśnie wtedy pojawiają się u dzieci pierwsze zęby

Sprawdź też:


4. Mleko matki jest zdrowsze od mleka modyfikowanego

To akurat jest niezaprzeczalną prawdą. Nic nie zastąpi mleka matki. Ważne jednak, by pamiętać, że mleka modyfikowane również się różnią, są lepsze i gorsze. Niektóre marki starają się, by ich mleko było jak najbardziej zbliżone do mleka matki, więc jeśli z jakichś powodów nie możesz karmić piersią, wybieraj właśnie te. Mleko matki pozostanie jednak poza wszelką konkurencją.

5. Jesteś przeziębiona? Przestań karmić

Istnieje bardzo małe ryzyko, że zarazisz wówczas maluszka. Tak naprawdę powinnaś karmić piersią nawet podczas przeziębienia, ponieważ razem z mlekiem dostarczasz mu przeciwciała i wzmacniasz jego układ odpornościowy.

6. Istnieje ryzyko, że dziecko nie najada się twoim mlekiem

Nie ma takiego ryzyka. Natura tak wyposażyła kobietę, by produkowała wystarczającą ilość mleka dla dziecka. Nie słuchaj, jeśli ktoś ci podpowiada, że powinnaś dokarmiać malucha mlekiem modyfikowanym. Im dłużej pozostanie wyłącznie na piersi, tym lepiej.

7. Karmiąca nie powinna zażywać żadnych leków ani pić kawy

Stosowanie leków podczas karmienia bezsprzecznie powinno być konsultowane z lekarzem. Nie zapominaj o tym, jeśli nie chcesz, by dziecko miało przez to jakieś problemy. Kawę i herbatę możesz jednak pić spokojnie. To nieprawda, że zawarta w niej kofeina powoduje nadpobudliwość u dziecka.
Absolutnie powinnaś natomiast unikać papierosów i alkoholu, ale o tym chyba nie musimy uprzedzać.

Sprawdź też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)