Wykształcony już w 11 tygodniu życia płodowego odruch ssania jest dla malucha w pełni naturalny – nie tylko pozwala mu na spożywanie pokarmu i zaspakajanie pragnienia, ale przede wszystkim daje mu poczucie bezpieczeństwa.

Smoczek – wszystko co powinnaś o nim wiedzieć

Smoczek to niezbędny gadżet każdego maluszka. W artykule dowiesz się z czego wykonany jest smoczek oraz jakie są jego rodzaje. Podpowiemy także jak dbać o smoczek, by był zawsze bezpieczny dla twojego maleństwa.
/ 17.03.2017 15:43
Wykształcony już w 11 tygodniu życia płodowego odruch ssania jest dla malucha w pełni naturalny – nie tylko pozwala mu na spożywanie pokarmu i zaspakajanie pragnienia, ale przede wszystkim daje mu poczucie bezpieczeństwa.

Smoczki do butelek i uspokajania wykonane są z różnych materiałów -  silikonu, brązowego lateksu ( z naturalnej gumy), a także z przezroczystego lateksu.

Smoczki  z silikonu są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Pamiętaj jednak, że jeśli twoje dziecko ma już pierwsze zęby, może z łatwością  przegryźć smoczek. Dlatego sprawdzaj co jakiś czas stan smoczka.

Smoczki z lateksu czasami mają właściwości uczulające. Dlatego też  dla bezpieczeństwa radzimy używanie smoczków silikonowych. Jeśli jednak twoje dziecko nie ma żadnych negatywnych objawów alergicznych na to tworzywo, smoczek powinnaś wymieniać co jakiś czas, ponieważ podlega procesowi starzenia się, a podczas długotrwałego stosowania, staje się kleisty.

Polecamy: Ciemieniucha - jak się jej pozbyć?

Kształt smoczka

Rynek z akcesoriami dziecięcymi oferuje dwa wzory smoczków. Do dnia dzisiejszego toczą się jednak  spory pomiędzy specjalistami, który kształt smoczka jest najlepszy dla maluszków.

Smoczki w kształcie naturalnym, są wzorowane na kształcie brodawki mamy. Taki smoczek jest polecany zwłaszcza noworodkom.

Pozostałe smoczki są  spłaszczone i mają za zadanie uchronić dziecko przed nieprawidłowym zgryzem. Smoczek taki polecamy  zwłaszcza po zaprzestaniu karmienia piersią – zapewnia on maluchowi doskonałą  gimnastykę szczęki.

Polecamy: Prawidłowe odruchy dziecka w chwili narodzin

Rodzaj smoczka i wielkość otworu

Wybierając smoczek dla swojego maluszka, zwróć szczególną uwagę na wielkość otworu. To właśnie on określa z jaką szybkością wypływa z butelki mleko. To bardzo ważne!

Jeśli otwór w smoczku  jest zbyt mały, maluszek nie poradzi sobie z jedzeniem – będzie ssał bez efektów i nadal  będzie głodny. Natomiast za duży otwór może spowodować zakrztuszenie się dziecka zbyt dużą ilością wypływającego płynu. Wielkość otworu smoczka jest idealna jeśli, przy odwróconej butelce, w ciągu sekundy wypływają 1-2 krople.

Smoczek i konsystencja posiłku

Postaraj się wybierać smoczki dostosowane do konsystencji posiłku.

Herbatki i soki są rzadkie dlatego wymagają małych dziurek. Podając maluchowi odżywki dla niemowląt lub gęste papki nałóż na butelkę smoczek z większym otworem. Korzystne są także smoczki ze specjalnym wentylkiem – malutkim rozcięciem z boku. Uniemożliwia on ściągnięcie smoczka podczas silnego ssania.

Polecamy: Dlaczego warto karmić piersią?

Rozmiar smoczka

Smoczki występują w różnych rozmiarach, odpowiednich do wieku maleństwa.

W wieku 0-6 miesięcy przyda się smoczek  o rozmiarze 1, od 6- 18 miesiąca życia należy wymienić na rozmiar 2. Jeśli twoje dziecko jest maleńkie, wybierz dla niego specjalny rozmiar 0, ponieważ typowy smoczek będzie zbyt duży na pierwsze tygodnie życia.

Jak czyścić smoczki?

Przez pierwsze miesiące życia, gdy maluch jest jeszcze mało odporny na zarazki, musisz szczególnie dbać o higienę smoczków ( tych używanych do jedzenia i uspokajania). W tym celu najlepiej zorganizuj specjalny kącik do szykowania posiłków dla  dziecka. Smoczki możesz przechowywać w zakręconym, szczelnym słoiku na półce w lodówce. Nowy, rozpakowany smoczek koniecznie wygotuj w wodzie, co najmniej przez 10 minut!

Przed i po użyciu umyj dokładnie smoczek szczoteczką przy użyciu środka do mycia.Jeśli smoczek jest bardzo brudny, wsyp do jego środka szczyptę soli. Pocierając nią, usuniesz  resztki jedzenia.

Oprócz dokładnego umycia smoczka pod wodą, warto pamiętać także o jego sterylizacji - przynajmniej przez pierwszy rok życia dziecka. Gdy dziecko podrośnie wystarczy umyć smoczek w zmywarce w temperaturze około 65 stopni C.  

Najprostszy sposób sterylizacji smoczka to jego wygotowanie. Włóż do garnka z pokrywą wszystkie smoczki i gotuj pod przykryciem przez około 5 minut. Smoczki możesz wysterylizować również w szybkowarze, jednak wcześniej trzeba go napełnić wystarczającą ilością wody. Jeśli zależy ci na czasie kup specjalny sterylizator. Dzięki niemu wyczyścisz dokładnie smoczki  i przygotujesz także butelki dla malucha. W zależności od modelu, sterylizator posiada specjalną wkładkę na trzy lub sześć butelek. Jedynym minusem takiego urządzenia jest dość wysoka cena, ale być może uda ci się kupić sterylizator używany.

Smoczek – za czy przeciw?

Smoczek ma wśród rodziców zarówno zwolenników jak i przeciwników. Zarzuca się mu między innymi:

- niehigieniczność, ponieważ poniewierają się wszędzie i są rzadko sterylizowane,

- według przeciwników, za pomocą smoczka ucisza się dzieci – co może skutkować hamowaniem rozwoju,

- karmienie piersią to najlepszy sposób na wykształcenie prawidłowego zgryzu,

- trudno odzwyczaić dziecko od smoczka.

Pomimo negatywnych opinii, pamiętajmy także o pozytywnych aspektach używania przez dziecko smoczka:

- ssanie smoczka działa kojąco na maleństwo. Pozwala  wyciszyć mu się przed snem i spokojnie zasnąć,

-  zastosowanie smoczka uspokaja także samych rodziców, którzy wydają się mniej bezradni, gdy dziecko jest płaczliwe i niespokojne,

- u dzieci karmionych butelką czasami smoczek jest korzystniejszy dla rozwoju szczęki – lepszy niż butelka,

- smoczek można odstawić już około 2 roku życia, a odzwyczajenie maluszka od ssania kciuka nie jest takie proste.

Zobacz także: Jak dzieci reagują na kolory?