POLECAMY

Jak dbać o skórę małego dziecka zimą?

Jakich składników kosmetyków potrzebuje skóra dziecka zimą i jak o nią dbać? Tłumaczy nam dr Bartosz Pawlikowski – dermatolog dziecięcy, pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac!
Jak dbać o skórę małego dziecka zimą?

Skóra dziecka zimą

Ze względu na niższe temperatury oraz mniejszą wilgotność powietrza skóra malucha zimową porą, podobnie zresztą jak dorosłego, jest bardziej skłonna do podrażnień i przesuszenia. Dlatego w obu przypadkach, zabezpieczamy ją nieco „cięższymi” kosmetykami, niż np. latem czy wiosną. U dzieci dbamy o zabezpieczenie całego ciała, łącznie z rączkami.

Należy jednak pamiętać, że buzia szkraba jest zawsze odkryta i poświęcić jej maksimum uwagi, smarując przed wyjściem kremem ochronnym z filtrem.

Co powinny zawierać „zimowe” kremy na dzień dla dzieci?

Zimą wybieramy dla dzieci te kosmetyki, które zawierają w swoim składzie substancje regenerujące i natłuszczające skórę. Odbudowa warstwy lipidowej w obrębie naskórka jest celem priorytetowym, ponieważ w tym właśnie okresie najbardziej jej brakuje, a skóra jest dodatkowo wystawiona na czynniki drażniące, takie jak: mróz, śnieg, czy wiatr.

Najlepiej, jeśli w składzie znajdą się substancje aktywne oparte na naturalnych wyciągach, np.: olej macadamia, olej parafinowy, masło shea, olej avocado, trójglicerydy kaprylowo-kaprynowe, olej canola, omega 3 i 6, trójglicerydy z kukurydzy, urea, hialuronian sodu, alantoina.

Zimą należy również stosować filtry tak, jak latem. Zwykle wyjeżdżamy wtedy na ferie, np. w góry, gdzie powietrze jest bardziej klarowne i bezchmurne, czasami jest więcej słońca, które również odbija się od leżącego na ziemi śniegu. Filtr powinien być zatem najwyższy i zawierać 50 jednostek SPF w zakresie UVA i UVB.

Czy bezpieczniej jest stosować kosmetyki apteczne?

To prawda, że dermokosmetyki apteczne różnią się od drogeryjnych udowodnionym badaniami, działaniem łagodzącym oraz optymalnym składem dostosowanym dla wieku dziecka. Ale w medycynie nic nie jest proste i jako dermatolog dziecięcy zawsze mówię rodzicom: obserwujcie swojego brzdąca po zastosowaniu emolientów; jeśli gołym okiem widać, że skóra reaguje źle nawet po kilku dniach lub tygodniach, to po prostu należy zmienić kosmetyk na inny.

Żelazną zasadą jest, by w tym samym czasie stosować kosmetyki z tej samej firmy, tak by uzupełniały się w działaniu.

Zobacz też: Wzmocnij odporność dziecka – 4 zasady!

Co w przypadku, kiedy skóra dziecka jest podrażniona, np. alergiczna?

Oczywiście wtedy stosujemy kosmetyki do skóry z danym problemem, ale zwiększmy częstotliwość stosowania (smarowania) – zwykle dwukrotnie.

O co zadbać przed wyjazdem do ciepłych krajów?

Egzotyczne wyjazdy zagraniczne zimą to ekstremalna zmiana dla dziecka. Skóra nie jest przygotowana „z automatu”, a dodatkowa zmiana klimatu generuje podwyższony poziom odwodnienia. Na 2 tygodnie przed wyjazdem należy rozpocząć intensywną pielęgnację natłuszczającą (wzmożone smarowanie w ciągu dnia, kąpiele rzadsze i z udziałem emolientów).

Jak często kąpać dziecko w okresie zimowym?

Kąpiele w zimowym okresie przede wszystkim nie powinny być częste, najlepiej jeśli odbywają się co 2-3 dni, są krótkie (do 5 minut), w niezbyt gorącej wodzie do 36 st. C i bez piany czyli detergentów a w obecności emolientów. Dotyczy to właściwie każdego rodzaju skóry na czas zimy.

Zobacz też: Atopowe zapalenie skóry – przegląd kosmetyków

Autor: dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog dziecięcy, pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 miesiące temu
ja używam kremu na niepogodę Bebble, a właściwie nie ja, tylko smaruję dziecięcą buzię nim. bardzo skutecznie chroni i przed wiatrem i przed mrozem, buźka nienaruszona