Siara, mleko przejściowe...czyli o zmianach w mleku mamy

Karmienie piersią to najlepszy sposób na podtrzymanie więzi pomiędzy mamą a dzieckiem. Prolaktyna i oksytocyna to hormony, które są wydzielane podczas karmienia.
/ 02.08.2012 06:41

Karmienie piersią to najlepszy sposób na podtrzymanie więzi pomiędzy mamą a dzieckiem. Prolaktyna i oksytocyna to hormony, które są wydzielane podczas karmienia. Są to naturalne substancje uspokajające. Dlatego niektóre mamy uspokajają się podczas karmienia piersią.

Mleko mamy jest doskonałym pożywieniem malucha. Zawarte w mleku mamy składniki pokarmowe ulegają zmianie. Pokarm dostosowuje się do potrzeb dziecka. Mleko jest wartościowe przez cały okres karmienia piersią bez względu na jego długość. WHO zaleca wyłączne karmienie piersią przez sześć miesięcy. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla też korzyści płynące z karmienia piersią nawet do drugiego roku życia, oczywiście w połączeniu z wprowadzeniem odpowiednich pokarmów do diety malucha.

Siara, mleko przejściowe...czyli o zmianach w mleku mamy

W okresie karmienia pokarm kobiecy ulega zmianom.
Pierwszy pokarm, który jest wydzielany przez 2-3 dni po porodzie to siara. Jest to bogaty w białko żółtawobiały płyn. Zawiera najwięcej białka. Nawet mleko dojrzałe zawiera mniej białka. Siara zawiera przeciwciała, które ochraniają malucha przed infekcjami. Pierwszy pokarm to również łagodny środek przeczyszczający. Powoduje wydalanie smółki tzn. pierwszego stolca u noworodka.

Mleko przejściowe wydzielane jest od około 4 do 14 doby po porodzie. W czasie zmiany mleka mama może mieć uczucie pełnych piersi. Mleko przejściowe jest bardziej białe i rzadsze od siary.

Po 14 dobie rozpoczyna się wytwarzanie dojrzałego mleka kobiecego. Mleko to przez kilka tygodni jest białe, następnie ma wodnisty i prawie niebieskawy wygląd.

W skład mleka dojrzałego wchodzi:
Mleko wczesne (początek karmienia)
Jest ono wodniste. Jest ubogie w tłuszcz i kalorie. Jest ono wodniste chyba stąd powszechny mit „Ty nie masz mleka tylko wodę”.

Mleko późne (dalszy etap karmienia)
Mleko to zawiera tłuszcz, energię i składniki odżywcze. Zaspokaja głód i jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.

Mama może być pewna, że dziecko zaspokoiło głód tylko wtedy gdy opróżniło najpierw jedną a potem drugą pierś. Należy karmić na żądanie. Dzieciom, które jedzą za rzadko, zagraża odwodnienie. Na skutek tego dłużej śpią, a to pogarsza sytuację. Jeśli dziecko w ciągu ostatniej doby miało dłuższą przerwę między karmieniami mama powinna je nakarmić (nawet jeśli dziecko śpi i „ nie ma ochoty na jedzenie’).

Źródło:
„Odkrywam macierzyństwo” dr Preeti Agrawal,
„Położnictwo praktyczne i operacje położnicze” J. W. Dudenhausen,
„Macierzyństwo- ciąża i poród”. P. Spencer,
„Ciąża. Poradnik dla rodziców” pod. Red. dr Anne Deans