POLECAMY

Rozstanie z butelką

Każde dziecko musi się kiedyś rozstać ze swoją butelką. Sprawdź, co zrobić, aby to wielkie pożegnanie obyło się bez łez.
Rozstanie z butelką

Sprawa wydaje się prosta: wystarczy wlać mleko do kubeczka, zaś kaszkę wyłożyć do miseczki i podać łyżeczką. Niektóre dzieci szybko się na to godzą. Ale są też i takie, dla których picie musi być obowiązkowo podane przez smoczek, a widok kubeczka wywołuje w nich furię. Co zrobić, by maluch przynajmniej spróbował wypić mleczko z kubka, a kiedy już spróbuje, polubił to?

Znajdź dobry moment
Już półrocznemu malcowi możesz podać picie w kubeczku – po kilku próbach powinien zrozumieć zasadę picia w nowy sposób. Niemowlę łatwiej znosi zmiany niż dwulatek. Poza tym butelkowy nałóg nie jest jeszcze w nim tak silnie ugruntowany jak w przypadku starszego malucha, któremu z butlą trudniej będzie się rozstać ze względów emocjonalnych.

Odzwyczajaj stopniowo
Picie z butelki daje dziecku (nawet starszemu niż roczne) poczucie bezpieczeństwa. Dlatego nie dziw się protestom i łzom malca, gdy będziesz chciała pozbawić go tej przyjemności. Nie zabieraj dziecku butelki z dnia na dzień (to może być dla niego zbyt duży szok), ale stopniowo ograniczaj liczbę posiłków z butelki. Bądź konsekwentna – pamiętaj, że nawet jeśli maluch płacze, to nie dzieje mu się krzywda. Zbyt długie picie z butelki (powyżej roku) może spowodować próchnicę albo problemy malca ze zgryzem. Jeśli dziecko bardzo przeżywa rozstanie z butelką, możesz zostawić wieczorne karmienie, bo malec często jest już zbyt zmęczony, by kolację zjeść łyżeczką. Pamiętaj jednak, aby potem umyć dziecku ząbki.

Wybierz niekapek
Na początek wybierz kubek z miękkim, elastycznym dzióbkiem, tzw. kubek treningowy. Umożliwi on łagodne przejście od ssania smoczka do korzystania z dorosłej filiżanki. Z kubka niekapka płyn wypływa powoli, więc nie ma obawy, że dziecko się zakrztusi. Nie przedłużaj jednak sztucznie fazy picia z „dzióbka”, bo maluch do tego przywyknie, a przecież ma nauczyć się pić bez takich pomocników.

Jak znasz sposoby, aby przekonać dziecko do picia z kubeczka? Podziel się nimi na mamacafe.plPokaż, jak pić z kubka
Wlej do niego ulubione picie malca. Pokaż, jak ty pijesz ze swojego kubka. Zastosuj metodę małych łyczków: przyłóż kubek do ust smyka i przechyl go tak, by upił tylko troszeczkę. Daj mu czas, by spokojnie przełknął. Nie wlewaj do buzi dziecka zbyt dużo picia naraz i nigdy nie przechylaj jego głowy do tyłu – mogłoby się zachłysnąć. Jeśli malec będzie próbował sam trzymać kubeczek i pić, pozwól mu na to. Wiele dzieci już od początku dobrze sobie z tym radzi.

Bądź konsekwentna
Do stałych posiłków podawaj picie w kubku. Pomóż dziecku, gdy słabo radzi sobie z trzymaniem kubeczka w rączkach. Jeśli maluch pijąc, zalewa się napojem, podawaj mu mleczko łyżeczką. Ważne jest, aby nawet podczas odzwyczajania od butelki dziecko piło tyle, ile powinno. W kubku warto też podawać wodę.

Nie przesadzaj z nowościami
Rozstaniu się z butelką nie powinny towarzyszyć inne zmiany, np. nowa opiekunka, przeprowadzka. Każda taka zmiana to dla dziecka stres! Aby malec zrezygnował z wieczornego picia przez smoczek, wprowadź nowe rytuały, np. solidną porcję przytulania albo długi masaż plecków.

konsultacja: Lilianna Baran, pediatra neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)