POLECAMY

Rodzaje karmienia wcześniaka

W zależności od tego, w którym miesiącu ciąży urodził się wcześniak, stosuje się różne rodzaje karmienia. Dowiedz się, jak karmić wcześniaka: dożylnie, enteralnie, doustnie i naturalnie i na czym to polega.

karmienie piersią

Fot. Fotolia

Karmienie wcześniaka – jaki rodzaj karmienia zastosować?

Droga dziecka urodzonego przedwcześnie od szpitalnej kroplówki do matczynej piersi nie jest łatwa i wymaga dużo wysiłku zarówno od lekarzy jak również rodziców. Na szczęście, dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, niemowlę urodzone nawet przed 28. tygodniem ciąży ma szanse na prawidłowy rozwój w przyszłości.

W zależności od tego, w którym tygodniu urodziło się dziecko, zostaje podjęta decyzja o zastosowaniu jednego z czterech rodzajów karmienia:

  • dożylnego,
  • enteralnego,
  • doustnego,
  • naturalnego.

Na każdym z tych etapów istotną rolę ogrywa pokarm matki, którego nawet kilka mililitrów wystarczy, aby zaspokoić głód dziecka oraz przekazać mu tysiące przeciwciał, aktywnych białek, cukrów i lipidów, tak niezbędnych do jego prawidłowego wzrostu i rozwoju.  

"Nie u każdej mamy, od razu po porodzie następuje laktacja, wtedy do dyspozycji lekarzy pozostają specjalnie opracowane mieszanki dla wcześniaków" – podkreśla Agnieszka Pawłowska-Wypych, biotechnolog i honorowy członek Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Zobacz także: Najczęstsze przyczyny porodów przedwczesnych

Znając już właściwości terapeutyczne matczynego pokarmu, dowiedzmy się w jaki sposób powinien być on podawany dziecku, w zależności od tygodnia ciąży, w którym się urodziło.

Rodzaje karmienia wcześniaka:

Karmienie prenatalne wcześniaka

Karmienie enteralne wcześniaka

Karmienie doustne wcześniaka

Karmienie naturalne wcześniaka

Źródło: Materiały prasowe tkm PR

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)