POLECAMY

Rekonwalescencja po zabiegu łyżeczkowania

Dwa tygodnie temu poroniłam w 10 tygodniu ciąży i miałam przeprowadzony zabieg łyżeczkowania. Występowały po nim niewielkie plamienia.
Rekonwalescencja po zabiegu łyżeczkowania

Dwa tygodnie temu poroniłam w 10 tygodniu ciąży i miałam przeprowadzony zabieg łyżeczkowania. Występowały po nim niewielkie plamienia. Ogólnie czuję się dobrze (odczuwam rzadko krótki ból w okolicy lewego jajnika). Jak teraz powinnam dbać o swoje zdrowie? Do ilu kilogramów mogę dźwigać (muszę to robić w pracy)? Czy mogę już współżyć? Czy mogę się już gimnastykować? Na co jeszcze powinnam uważać?

Monika
Po stracie ciąży i zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy zaleca się trzymiesięczny okres przerwy w staraniach o potomstwo. Wcześniejsze zajście w ciążę może oznaczać, że będzie ona obarczona ryzykiem kolejnego poronienia. Organizm musi dojść do równowagi hormonalnej, dodatkowo śluzówka jamy macicy musi się zregenerować i przygotować do przyjęcia zarodka. Po 4 tygodniach od zabiegu wyłyżeczkowania należy zgłosić się na wizytę kontrolną do ginekologa (myślę, że jest o tym informacja na wypisie ze szpitala). Wówczas po badaniu lekarz udzieli informacji o możliwości współżycia. Podobnie o gimnastyce poinformuje panią lekarz, ja tylko nadmienię, że za wcześnie na wykonywanie intensywnych ćwiczeń. Proszę przygotować się na to, że pierwsze cykle miesiączkowe mogą być nieregularne.

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
Tak pani Celina ma rację. Czas niezbędny do regeneracji macicy to 3 miesiące, choć mój lekarz kazał mi odczekać pół roku po zabiegu łyżeczkowania. Zrób dodatkowe badania . Nie daj robić z siebie królika doświadczalnego. Musiała być jakaś przyczyna, dla której ciąża była obumarła. Ja proponuję badania na : toksoplazmozę, P/c Antykardiolipidowe, glukoza i TSH, pozdrawiam zawiedziona opieką lekarską