POLECAMY

Problemy ze skórą u niemowlęcia

Pod wpływem słońca u maleństwa mogą się pojawić rumienie, grudki i krostki. Jak z nimi walczyć?
Problemy ze skórą u niemowlęcia

Cieniutki naskórek malucha jest bezbronny wobec letnich temperatur. Przeczytaj, jak sobie radzić z podrażnieniami powstałymi w skutek upału. 

Potówki. Drobne grudki, zwykle umiejscowione na karku, szyi, brzuszku i na plecach. Spowodowane są przegrzewaniem i poceniem się maleństwa, dlatego w upalne dni dziecko jest na nie szczególnie narażone. Zwykle tego typu krostki nie są groźne, ale nieleczone mogą zmienić się w ropne zmiany. Dlatego nie dopuszczaj do ich powstania. W upalne dni ubieraj malca jak najlżej: niemowlęciu wystarczy cienkie bawełniane body. 

Jak leczyć? Jeśli krostki już się pojawiły, wykąp malca w chłodnej wodzie (możesz dodać do niej 2–3 kryształki nadmanganianu potasu, tak aby woda była lekko różowa). Nie smaruj potówek żadnym kremem. Krostki z ropnymi czubkami dezynfekuj raz dziennie spirytusem. 


Odparzenia.Czerwone i gorące zmiany na skórze najczęściej zdarzają się w miejscach, gdzie skóra nie ma dostępu do powietrza i jest narażona na tarcie: pod paszkami, w pachwinach, na karku i na pupie (tam dochodzi do podrażnień także z powodu siusiu i kupki). Aby im przeciwdziałać, pozwalaj malcowi często leżeć bez pieluszki. Smaruj kremem z cynkiem wszystkie miejsca narażone na odparzenia.  

Jak leczyć? Mimo twoich starań skóra pod pieluszką aż pali? Wietrz ją jak najczęściej i smaruj ochronnym kremem. Jeśli jednak odparzenie się pogłębia: tworzą się krwawiące nadżerki i grudki, pokaż malca lekarzowi.


Sucha skóra. Częściej zdarza się zimą, ale latem, zwłaszcza po wakacjach na plaży, skóra też może być wysuszona. Szorstkie i łuszczące się placki pojawiają się szczególnie tam, gdzie powłoka tłuszczowa naskórka jest najcieńsza: na przedramionach, brzuszku, łydkach i bokach tułowia. 

Jak leczyć? Kąp dziecko w letniej wodzie z dodatkiem emolientów, czyli preparatów leczniczych, które nie wysuszają skóry. Nie natłuszczaj małego ciałka oliwką (możesz w ten sposób doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry), ale nawilżaj je lekkimi balsamami albo mleczkami do ciała. Dawaj dziecku więcej pić – dzięki temu nawilżysz skórę od wewnątrz. 


Ciemieniucha. Ta niemiła dolegliwość to jedna z postaci łojotokowego zapalenia skóry. Ciemieniucha objawia się żółtymi, tłustymi łuskami, które pojawiają się między włoskami na głowie malucha albo w obrębie jego brwi. Jej przyczyną są najpewniej zaburzenia
w pracy gruczołów łojowych. 

Jak leczyć? Posmaruj łuski oliwką lub preparatem na ciemieniuchę (do kupienia w aptece). Po godzinie umyj główkę maleństwa i bardzo delikatnie wyczesz łuski miękką szczotką. Po kilku dniach zabiegów ciemieniucha powinna zniknąć. 

konsultacja dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, gabinet dermatologii dziecięcej Dermini
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)