POLECAMY

Prawidłowa higiena jamy ustnej u dziecka

Chcesz, by twoje dziecko miało piękne, zdrowe zęby? Zacznij o nie dbać... zanim wyrosną!
Prawidłowa higiena jamy ustnej u dziecka fot. Panthermedia

Co robić (a czego nie), by maluszek mógł kiedyś uśmiechać się bez zażenowania?

1. Myj
Od samego początku, tzn. od okresu noworodkowego, przemywaj wnętrze buzi dziecka nawiniętymi na palec jałowymi gazikami. Wystarczy zwilżyć je przegotowaną wodą. Gdy pojawi się pierwszy ząbek (a więc między 5. a 12. miesiącem życia), zastąp gazik miękką silikonową szczoteczką, którą można założyć na palec, albo specjalną szczoteczką przeznaczoną dla niemowląt – to ważne ze względu na rozmiar główki (zbyt dużą nie dotrzesz do wszystkich zakamarków) i twardość włosia (zbyt twarde może uszkodzić szkliwo). Używaj jej przynajmniej dwa razy dziennie (po śniadaniu i po kolacji) i często wymieniaj. Możesz myć ząbki jedynie wodą lub użyć pasty dla niemowląt. Nie używaj jednak zwykłych past (nawet tych dla dzieci), bo ich skład nie jest odpowiedni dla maleństwa, które nie potrafi jeszcze pluć. Resztki pasty usuń gazikiem.
 
2. Spraw, by mycie zębów kojarzyło się dziecku z przyjemnością

Nie traktuj codziennych zabiegów ze śmiertelną powagą. Mów do malucha, śmiej się, rób zabawne miny, pokazuj, jak sama myjesz zęby. Dzięki temu bobas będzie poddawał się im bez protestów.
 
3. Nie oblizuj smoczka ani łyżeczki
Bakterie powodujące próchnicę zasiedlają buzię dziecka stopniowo, m.in. przez kontakt ze śliną osoby, która już je ma. Oblizując smoczek lub łyżeczkę albo całując dziecko w usta, można więc podarować mu "prezent", za który raczej nie będzie nam wdzięczne.

4. Nie pozwalaj zasypiać z butelką
Podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny, która obmywa zęby i zmniejsza zakwaszenie w buzi dziecka. W efekcie oblepiające ząbki mleko zostaje na nich dłużej. Bakterie powodujące próchnicę czują się wtedy jak w raju: mogą bez przeszkód  paść się na resztkach pokarmu. Efekt? Próchnica butelkowa niszcząca nowiutkie mleczaki w rekordowym tempie.
 
5. Nie rozdrabniaj jedzenia dłużej niż to jest konieczne
Pokarmy o miękkiej konsystencji oblepiają zęby, a te, które trzeba gryźć, mechanicznie je oczyszczają (nie zastępują jednak szorowania).
 
6. Uważaj na cukier
Postaraj się, żeby dziecko jak najpóźniej zetknęło się ze słodyczami. Nie dosładzaj kaszek i herbatek, nie zanurzaj smoczka w osłodzonej wodzie albo miodzie, przyzwyczajaj malucha do picia wody. Pamiętaj, że ząbkom mogą zaszkodzić nie tylko cukierki czy ciastka, ale także soki owocowe i same owoce (zawierają kwasy owocowe i cukry organiczne) oraz słodkie syropy. Lepiej więc podawać je po głównych posiłkach.
 
7. Kontroluj
U malutkich dzieci próchnica rozwija się bardzo szybko, dlatego oglądaj ząbki. Jeśli pojawi się na nich jakaś zmiana, zabierz bobasa do dentysty.

O zdrowiu dziecka porozmawiaj też na zdrowybobas.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
My również wprowadziliśmy naszemu dziecku pastę bez fluoru i uważam, że był to dobry pomysł. To samo robiła moja siostra przy swoim dziecku. Naprawdę różnice są spore.
/5 lat temu
Ajona jest super - cała nasza rodzina nią myje, mieliśmy wątpliwości czy dziecko również może, ale okazało się że tak. Generalnie nikt w naszym domu nie ma większych problemów z zębami, i właśnie taki był nasz główny cel.
/5 lat temu
Zęby należy myć dzieciom od pierwszego ząbka. Zestaw na początek to pasta bez fluoru np. ajona, a do tego miękka szczoteczka, no i systematyczność. Te chwile naprawdę decydują później o trwałości zębów...