POLECAMY

Powiększyłam / zmniejszyłam biust – czy mogę karmić?

Wiele kobiet decyduje się obecnie na zmniejszenie lub powiększenie biustu – czy taka operacja nie uniemożliwia jednak karmienia piersią? A może zmniejsza po prostu zdolność wytworzenia odpowiedniej ilości mleka? Czy implanty są szkodliwe dla dziecka?
Powiększyłam / zmniejszyłam biust – czy mogę karmić?

Operacja zmniejszenia piersi a przepływ mleka

Większość kobiet, które przeszły zabieg zmniejszenia piersi, wciąż jest w stanie wyprodukować pewną ilość pokarmu. Jednak ten typ operacji zazwyczaj nie pozwala późniejszym matkom na wyprodukowanie wystarczającej ilości mleka, by wykarmić nim dziecko.

W niektórych przypadkach brodawka sutkowa zostaje odcięta i ponownie przytwierdzona w innym miejscu na piersi. Jeśli brodawka została odcięta i nie ma w niej już czucia, karmienie piersią jest niemożliwe.

Istnieją też rzadkie przypadki, kiedy przecięte nerwy odzyskują dawną sprawność, jednak to nie zdarza się często. Rada jest zawsze taka sama, skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem, aby uzyskać pomoc!

Zobacz też: Powiększanie piersi - na czym dokładnie polega zabieg?

Operacja zwiększenia biustu

Najważniejsze są brodawki sutkowe! Z tego właśnie powodu w wielu przypadkach karmienie piersią jest możliwe po takim zabiegu, ponieważ nie wpływa on na zdolność produkowania pokarmu. Większość chirurgów robi nacięcia blisko pachy lub pod piersią, tam gdzie styka się ona z tułowiem.

Jeśli gruczoł mleczny zostanie nienaruszony, generalnie nie ma przeciwwskazań do późniejszego karmienia piersią. Niektóre mamy martwią się jednak kwestią wycieków z implantów, które mogą przedostać się do mleka, jednak są to bezpodstawne obawy.

Strach przed wyciekającymi implantami, obecny jeszcze kilka lat temu, okazał się być niepoparty żadnymi poważnymi badaniami. Niezależnie od tego, czy Twoje implanty są z silikonu, czy z saliny, nie stanowią zagrożenia dla Twojego dziecka, pod warunkiem że są umieszczone pod mięśniami klatki piersiowej.

Zobacz też: ABC chirurgii plastycznej

Fragment pochodzi z książki „Mamie na ratunek. Karmienie piersią” Suzanne Fredregill (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)