pleśniawki u niemowląt, biały nalot na języku u niemowląt, biały język u niemowlaka fot. Fotolia

Pleśniawki u niemowląt - jak leczyć biały nalot na języku

Skąd się biorą jasne plamki na języku? Jak się ich szybko pozbyć? Tu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące pleśniawek u niemowląt!
Agata Bernaciak / 02.01.2014 14:57
pleśniawki u niemowląt, biały nalot na języku u niemowląt, biały język u niemowlaka fot. Fotolia
Biały, grudkowaty nalot na języku to pierwsze objawy pleśniawek. Infekcja jest spowodowana grzybem Candida albicans, którym maleństwo najczęściej zaraża się przechodząc przez drogi rodne. Już w pierwszym tygodniu życia dziecka mama może zauważyć w buzi twarożkowaty nalot, który po przetarciu jałowym gazikiem znika, ale tylko na krótki czas.

Skąd biały nalot na języku u niemowlaka?

Biały nalot najczęściej spotyka się u dzieci z osłabioną odpornością, a więc u noworodków (szczególnie wcześniaków), a także u maluszków, które leczy się antybiotykami.

Jak leczyć pleśniawki u niemowląt?

Jeśli zauważysz w buzi białe plamki, poradź się pediatry, jaki preparat zastosować. Niektóre leki kupisz jedynie na receptę. Sposób leczenia jest bardzo prosty: należy przepisanym środkiem pędzlować jamę ustną malca (a w razie potrzeby również brodawki mamy), co powoduje częściowe ścieranie białego nalotu. Zabieg trzeba wykonywać regularnie i starannie przez zalecany okres.

Jak zapobiec rozprzestrzenianiu się pleśniawek?

By zakażenie się nie rozprzestrzeniało, trzeba przestrzegać zasad higieny. Pleśniawki mogą bowiem przenieść się przez kontakt z zainfekowanymi smoczkami lub rączkami, które maluszek wkłada do buzi. Pamiętaj o sterylizacji smoczków, myciu rączek malca i – gdy karmisz naturalnie – swoich piersi (grzyby mogą zaatakować także brodawki). Gdy rozpoczniesz leczenie, szybko pojawią się pierwsze efekty.

Uwaga! Nie zaprzestawaj jednak kuracji wcześniej, niż radził lekarz.

Leczenie pleśniawek w skrócie:

  • Ścieraj je systematycznie jałowym gazikiem nasączonym lekarstwem.
  • Jeśli korzystałaś dotychczas ze smoczka, wyrzuć go i kup nowy (dbaj o jego całkowitą sterylność).
  • Gdy karmisz naturalnie, myj dokładnie swoje piersi i w razie potrzeby smaruj tym samym roztworem, co nalot w buzi.
  • Wszystkie te czynności wykonuj tak długo i często, jak zalecił lekarz.

Najczęstsze pytania o pleśniawki u niemowląt

Jakie środki zastosować, by pozbyć się białego nalotu na języku u niemowlaka?
Najczęściej używanymi środkami przeciwgrzybiczymi są Aphtin i Nystatyna. Nakłada się je na jałowy gazik i pędzluje bardzo dokładnie buzię maluszka. Czasami używa się również wodnego roztworu gencjany. Najlepiej po prostu poradzić się pediatry, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Czy pleśniawki mogą być dla maluszka bardzo bolesne?
Dziecko nie odczuwa dużego bólu przy tego typu infekcji. Jednak pleśniawki w buzi są nieprzyjemne i maleńkie dziecko może po prostu gorzej ssać. Proszę więc uzbroić się w cierpliwość i starać się spokojnie karmić pociechę.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowia dziecka? Warto poszerzać taką wiedzę! Nigdy nie wiadomo, kiedy może okazać się potrzebna.

Aleksandra Sokalska
Konsultacja: dr Katarzyna Nowicka, pediatra, Instytut Matki i Dziecka

napisane na zlecenie Edipresse Polska S.A.