POLECAMY

5 rad, jak nie dopuścić do płaczu dziecka w czasie kąpieli

Twój smyk nie znosi kąpieli i podczas wieczornej toalety krzyczy wniebogłosy? Są na to sposoby - i to skuteczne.
5 rad, jak nie dopuścić do płaczu dziecka w czasie kąpieli fot. Fotolia

1. Ustal dobrą porę

Powinna być niezmienna, by przyzwyczajać dziecko do stałego rytmu dnia. Najwygodniej jest kąpać maluszka wczesnym wieczorem (ok. 18-20). Zbyt późna pora to niemal pewne łzy smyka. Po pełnym wrażeń dniu jest zmęczony i każdy bodziec może go jeszcze bardziej rozdrażnić.

2. Wybierz odpowiednie miejsce

Najlepiej wieczorną kąpiel przygotuj w pomieszczeniu, w którym będziesz potem ubierała swoje maleństwo - dzięki temu unikniesz dodatkowych przeprowadzek z dzieckiem na rękach. Zadbaj, żeby temperatura  w nim panująca wynosiła przynajmniej 23°C.

3. Zanim wkroczysz do akcji - przygotuj się

Bieganie do drugiego pokoju po pieluchę czy krem na odparzenia, kiedy dziecko leży nagusieńkie, jest nie tylko męczące, ale także niebezpieczne. Dlatego wcześniej przygotuj wszystkie niezbędne rzeczy. Ułóż ręcznik, pieluszkę, czyste ubranko i niezbędne do wieczornej toalety kosmetyki.

4. Pilnuj, by maluch nie zmarzł

Na przewijaku zawiń małego golaska w tetrową pieluszkę. Po wyjęciu z wody od razu ułóż go na ręczniczku i szczelnie zawiń w materiał. Najczęstszą przyczyną płaczu dziecka jest właśnie zimno. Jeżeli niemowlę zmarznie po rozebraniu kąpiel zacznie mu się kojarzyć z nieprzyjemnymi doznaniami, więc będzie co wieczór płakać.

5. Asekuruj w czasie kąpieli

W trakcie kąpieli jedną ręką przytrzymuj dziecko pod pleckami (lewą dłonią chwyć je pod lewą paszkę, tak by główka spoczywała na twoim przedramieniu). Drugą ręką namydlaj i spłukuj główkę, potem brzuszek, nóżki i pupę. Mów spokojnie do malucha. W ten sposób dajesz mu poczucie bezpieczeństwa.

Dowiedz się więcej o opiece nad niemowlęciem:

na podstawie tekstu Karoliny Kozak/Twój Maluszek
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)