mama, dziecko, spacer

Pierwszy spacer

Ekspert radzi, jak najlepiej przygotować dziecko do pierwszego wyjścia na dwór.
/ 19.06.2009 12:02
mama, dziecko, spacer
Bardzo się cieszę, że moje dziecko urodziło się latem – bez obaw będę mogła wychodzić z nim na spacer. Chciałabym tylko dowiedzieć się, po ilu dniach od powrotu ze szpitala ten pierwszy spacer może nastąpić i ile powinien trwać.
Grażyna z Torunia


Noworodkowi lepiej stopniowo dozować wszelkie nowości, a taką bez wątpienia jest dla niego spacer, jazda wózkiem, nowe zapachy i odgłosy. Jego układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały i trudniej radzi sobie z dużą ilością nieznanych doznań.

Przez kilka dni (4–5) dziecko oswaja się z własnym domem, po tym czasie może wyjść na półgodzinną przechadzkę. Kolejne będzie mogła Pani stopniowo wydłużać. Mama, która karmi piersią, bez przeszkód spędzi na dworze dłuższy czas, bo w każdej chwili może zaspokoić głód dziecka.

Niezwykle istotne jest też miejsce spaceru. Bez wątpienia i dziecko, i mama najlepiej czują się z dala od ruchliwych tras, tam, gdzie jest spokojnie i cicho.

W przypadku maluszka, który urodził się przed czasem lub z niższą masą urodzeniową, ze spacerem warto poczekać do czasu, aż będzie ważył trzy kilogramy.


konsultacja prof. dr n. med. Ewa Helwich

Masz pytanie? Wejdź na forum!