POLECAMY

Pierwsza pomoc przy odparzeniach

Kiedy mokra pieluszka drażni delikatną skórę malucha, już po kilku godzinach może powstać bolesne odparzenie. Dowiedz się, jak temu zapobiegać.
Pierwsza pomoc przy odparzeniach
Odparzenie przytrafia się nawet najmłodszym niemowlętom, jednak zwykle dopada maluchy w wieku 7–12 miesięcy. Właśnie wtedy dzieci spędzają najwięcej czasu, siedząc (często właśnie na mokrej pieluszce), a do tego w ich diecie pojawiają się nowe pokarmy, które zmieniają skład kupki na bardziej drażniący skórę. Dopóki zmiany nie są rozległe, odparzenie możesz leczyć sama.

1. Smaruj pośladki maścią
Najlepiej podziałają kosmetyki z cynkiem i pantenolem. Nakładaj na skórę grubą warstwę kosmetyku, aby zapewnić jej odpowiednią izolację przed drażniącymi składnikami kupki i siusiu. Dopiero kiedy odparzenie zniknie, zmniejsz ilość kremu. Nie stosuj preparatów przeznaczonych do pielęgnacji dorosłych: zamiast pomóc, mogłyby zaszkodzić. Nie sięgaj też po żadne maści przeciwzapalne ani sterydowe. Stosowanie tak silnych leków bez wyraźnej potrzeby grozi zaostrzeniem zmian!

2. Wietrz...
Zdejmij malcowi pieluszkę i połóż go na bawełnianym, wypranym w dziecięcym proszku ręczniku (detergenty zawarte w zwykłych proszkach mogłyby dodatkowo podrażnić skórę). Pozwól mu pofikać na golaska przynajmniej przez pół godziny. Takie sesje wietrzenia powtarzaj kilka razy dziennie. Rozluźnij pieluszkę także wtedy, gdy dziecko ucina sobie drzemkę. Powietrze osuszy skórę i pomoże wyleczyć podrażnienia.

3. ...i przewijaj
Rób to nawet co godzinę i oczywiście zawsze tuż po tym, jak maluch zrobi kupkę. Im mniejszy kontakt będzie miała skóra z drażniącymi substancjami, tym szybciej wróci do formy. Zmień też teraz sposób przewijania. Przede wszystkim odstaw na kilka dni chusteczki nawilżane: odparzoną pupkę lepiej jest myć zwykłymi wacikami nasączonymi ciepłą, przegotowaną wodą. Koniecznie po każdej zmianie pieluszki umyj ręce, aby nie przenieść na inne części ciała maluszka ewentualnych drożdży albo grzybów, które szybko pojawiają się na podrażnionej skórze (dla dziecka są one groźne, ale twój organizm poradzi sobie z nimi bez trudności).

4. Zrób różową kąpiel
Jeśli zmiany utrzymują się dłużej niż kilka dni, możesz po konsultacji z lekarzem do kąpieli malucha dodać kilka kryształków nadmanganianu potasu, dokładnie go rozpuszczając. Woda powinna być jasnoróżowa. Po wyjęciu malca z wanny dokładnie, ale delikatnie, osusz podrażnioną skórę. Nie pocieraj jej ręcznikiem: lepiej usunąć wilgoć za pomocą tetrowej pieluszki przykładanej do ciała miejsce przy miejscu.

5. Odstaw nowości
Jeśli odparzenie powstało np. po zmianie marki pieluszek lub kremu do pielęgnacji, zrezygnuj z nowości i wróć do starych, sprawdzonych produktów. Nie przesadzaj także z ich ilością. Do codziennej pielęgnacji malca wystarczy jeden preparat do mycia, jeden do nawilżania skóry i krem do pielęgnacji pupy.     

konsultacja: dr n. med. Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, prowadzi gabinet dermatologii dziecięcej "Dermini"

Masz pytanie dotyczące zdrowia dziecka? Zadaj je na zdrowybobas.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
U mojej córci mąka spowodowała rany do krwi które długo nie dały się zagoić, lekarka powiedziała ,ze to dlatego,że mączka ziemniaczana nie dopuszcza powietrza do skóry,zapisała tormentiol i nie kazała czytać ulotki,po 3 dniach na pupie nie było śladu :-)