Pierś do przodu – matki karmiące w miejscach publicznych

Pierś do przodu – matki karmiące w miejscach publicznych

Pomiędzy matką a jej nowo narodzonym dzieckiem nie powinno być tabu – mówią zwolenniczki karmienia piersią w miejscach publicznych. Niemowlę powinno dostawać jeść zawsze wtedy, gdy sygnalizuje ochotę na posiłek – również wtedy, gdy mama jest z nim poza domem.
/ 04.10.2016 13:41
Pierś do przodu – matki karmiące w miejscach publicznych

Lato w mieście

Nadeszło lato, czas wakacji, spacerów, ulice miast tętnią życiem. Działają miejskie plaże, w parkach odbywają się koncerty, pikniki i wystawy. Można oglądać filmy na świeżym powietrzu lub podziwiać uliczny teatr. W restauracyjnych i kawiarnianych ogródkach gwar nie cichnie do późnych godzin nocnych. Oto atrakcje dostępne na wyciągnięcie ręki dla każdego, także dla matek karmiących piersią. W naturalnej bliskości między kobietą, a jej nowo narodzonym dzieckiem nie ma miejsca na tabu.

Jestem głodny!

Czasy, w których matka karmiła dziecko według zaleceń lekarza równo co 3 godziny, na szczęście już dawno minęły. W pierwszych miesiącach życia dziecko powinno otrzymywać pokarm, gdy tylko poczuje głód, nie można ustalić określonej pory karmienia. Podawanie piersi na żądanie jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju dziecka i zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa.

Nie oznacza to jednak, że karmiąca matka powinna spędzać cały dzień w domu, czekając w gotowości, by spełniać potrzeby malucha. Kobiety świadome swojego macierzyństwa nie mają oporów, by karmić swoje pociechy w miejscach publicznych. Aczkolwiek  jedna z warszawskich galerii odmówiła wystawienia zdjęć karmiących matek, co spotkało się z protestem kobiet. Spontanicznie zorganizowały one akcję publicznego karmienia na jednej ze stacji metra. Akcja ta wzbudziła duże zainteresowanie i wywołała publiczną dyskusję, a wiele osób poparło ten pomysł, chociaż nie zabrakło też głosów krytyki.

Jak długo karmić piersią?

Lekarze apelują do kobiet, by karmiły swoje dzieci piersią, przynajmniej przez sześć pierwszych miesięcy od chwili ich urodzenia. Mleko matki to najbardziej wartościowy pokarm dla nowo narodzonego człowieka, pomaga chronić przed niebezpiecznymi chorobami, jak astma, cukrzyca, zespół nagłego zgonu niemowląt, a nawet białaczka, zwalcza też infekcje. Do naturalnego karmienia piersią namawiają też psychologowie, podkreślając, że matka powinna podążać za naturalnymi potrzebami dziecka, by zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa.

Tabu?

Czy w obecnych czasach, gdy żyjemy w nowoczesnym, otwartym i tolerancyjnym społeczeństwie jest jeszcze miejsce na tabu? Organizatorki akcji w warszawskim metrze pragnęły udowodnić, że tak naturalna czynność, wynikająca z biologicznych potrzeb nie może być uważana za coś prowokującego lub obraźliwego.

Nie istnieją oficjalne zakazy zabraniające karmienia piersią w miejscu publicznym. Zakazy takie funkcjonują tylko w ludzkiej podświadomości. Kobiety czują się zbyt skrępowane, by karmić piersią dziecko w restauracji, parku, sklepie, pod obstrzałem zdezorientowanych spojrzeń przypadkowych ludzi. Taki widok może budzić wzruszenie lub zniesmaczenie, jedynie kobiety, które same kiedyś karmiły, uważają, że jest to po prostu naturalne.

Zdaniem psychologów i lekarzy moment, w którym kobieta zostaje matką, przewartościowuje jej całej życie. Zmienia się jej ciało, priorytety, tryb życia i nawyki. Zmiany te nie mogą całkowicie ograniczać kobiety i zamykać jej w domu. Macierzyństwo nie rozgrywa się tylko w czterech ścianach.

Ubrania do karmienia

Ubrania przydatne karmiącym zostały zaprojektowane w ten sposób, że nie ma potrzeby odsłaniać obu piersi, odpina się tylko jedną z dwóch części w zależności z której mama chce nakarmić maleństwo. W niektórych kolekcjach dolna część przodu jest lekko zmarszczona i pomaga ukryć niedoskonałości figury poporodowej. Ponieważ kobieta zmienną jest i nie lubi ograniczać stanu swojej garderoby do jednej praktycznej bluzki, można także kupić t-shirty, tuniki i sukienki – wszystkie modele zapewniają możliwość wygodnego i szybkiego karmienia piersią, bez krępującego afiszowania się tą czynnością.

Mnogość kolorów i fasonów pozwala łatwo wybrać model pasujący do typu kolorystycznego kobiety i budowy sylwetki. W takim stroju mama karmiąca może w dyskretny a równocześnie swobodny sposób nakarmić swoją pociechę w każdym do tego niezbędnym momencie i miejscu, bez ryzyka wzbudzania kontrowersji.

Zobacz też: Kiedy skończyć karmienie piersią?

Źródło: informacja prasowa/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/14.03.2014 13:30
Gdybym jadła coś w restauracji i kobieta siedząca gdzieś obok zaczęła karmić piersią to raczej by mnie zemdliło i nawet po odwróceniu się posiłek zostałby niedojedzony. Po prostu brzydzi mnie taki widok i żadne argumenty nie zmienią faktu, że na widok matek przewijających/karmiących dzieci jest mi niedobrze.
/14.03.2014 13:30
Gdybym jadła coś w restauracji i kobieta siedząca gdzieś obok zaczęła karmić piersią to raczej by mnie zemdliło i nawet po odwróceniu się posiłek zostałby niedojedzony. Po prostu brzydzi mnie taki widok i żadne argumenty nie zmienią faktu, że na widok matek przewijających/karmiących dzieci jest mi niedobrze.