Pieluszkowe zapalenie skóry – jak zapobiegać i leczyć?

Pieluszkowe zapalenie skóry pojawia się, gdy delikatna skóra dziecka przez dłuższy czas ma kontakt z przemoczonymi lub zabrudzonymi pieluchami. Wilgoć niszczy fizjologiczną warstwę tłuszczową, która chroni skórę i ostatecznie tworzy czerwoną, grudkowatą wysypkę. Jak pielęgnować skórę dziecka aby nie doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry? Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?
/ 31.01.2013 13:29

Niemowlę i pieluszkowe zapalenie skóry/ Fot. Fotolia

Pieluszkowe zapalenie skóry jest niegroźne dla dziecka, ale bardzo dla niego nieprzyjemne. Według lekarzy nie ma znaczenia to z czego pielucha została wykonana. Wysypka może pojawić się jeśli zawijasz pupę swojego dziecka pieluchą tetrową czy też pieluchą jednorazową.

Pieluszkowe zapalenie skóry zapobieganie i leczenie

 Często zmieniaj pieluchy

Równie skuteczne są pieluchy jednorazowe jak i tetrowe pod warunkiem, że są zmieniane natychmiast po zabrudzeniu lub zamoczeniu. Wybierając się z dzieckiem w długą podróż, nie zapomnij o zabraniu kilku sztuk pieluch więcej.

Polecamy: Jak wybrać pieluchy dla dziecka?

Wybierz środki naturalne

Zmieniając dziecku pieluszkę zrezygnuj ze stosowania zakupionej w sklepie zasypki. W tym przypadku lepiej sprawdzi się zwykła mąka kukurydziana przypominająca konsystencją mąkę ziemniaczaną.

Pamiętaj, że niektóre kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka zawierają środki zapachowe  i inne dodatki, które mogą spowodować wysypkę.

Mokre chusteczki

Większość rodziców do pielęgnacji pupy swojego dziecka używa mokrych chusteczek. Należy pamiętać, że chusteczki zawierają środki zapachowe i mydło, które pozostają na delikatnej skórze dziecka. Jeżeli maluszek ma już pieluszkowe zapalenie skóry, chusteczki mogą drażnić jego skórę. Przy pierwszych oznakach wysypki myj dziecku pupę delikatnym mydłem i wodą.

Wietrz pupę dziecka

Problemu wysypki pieluszkowej pozbędziesz się szybciej, gdy wystawisz skórę dziecka na powietrze. Dodatkowo podczas każdej zmiany pieluszki zostawiaj dziecko z gołą pupą przez 10 do 15 minut.

Polecamy: Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Smaruj kremem ochronnym pupę dziecka.

Podrażnioną skórę dziecka smaruj grubą warstwą maści, na przykład Linomag. Dzięki temu ochronisz skórę przed bezpośrednim kontaktem z odchodami.

Nasiadówka

Jeżeli wysypka bardzo dokucza twojemu dziecku, pomocna może okazać się nasiadówka, która przywraca wilgotność skórze i przyspiesza proces gojenia. Jak przygotować nasiadówkę? Przynajmniej trzy razy dziennie napełnij wannę ciepłą wodą do głębokości kilkunastu centymetrów i posadź w niej dziecko. Wystarczy 10 minut za każdym razem, aby dziecko poczuło znaczną poprawę.

Zmywaj wodą z kroplą oliwki

W celu uniknięcia podrażnień skóry dziecka, postaraj się usuwać stolec ciepłą wodą z dodatkiem kropli oliwki dla niemowląt. Najlepsza do tego będzie butelka z rozpylaczem – rozpyl wodę na skórze, a następnie zetrzyj czystą szmatką.  

Polecamy: Aspirator do nosa - wszystko co powinnaś o nim wiedzieć

Przetnij gumki

Pieluszki jednorazowe zakładaj swojemu dziecku jak najluźniej i przecinaj gumki dookoła nóżek. Staraj się wybierać obszerne pieluszki, które pozostawiają przy skórze warstwę powietrza.

Kiedy należy zgłosić się z pieluszkowym zapaleniem skóry do lekarza?

Wysypka pieluszkowa powinna ustąpić po trzech dniach leczenia. Jeżeli jednak utrzymuje się dłużej należy problem skonsultować z lekarzem pediatrą.

Jeżeli wysypka na skórze przybiera żywoczerwoną barwę, obejmuje fałdki w pachwinach i ma czerwone plamki – może być to znak zakażenia drożdżakami.

Zazwyczaj główną przyczyną drożdżaków jest działanie niepożądane antybiotyków. Na szczęście zakażenie nie jest groźne i można je łatwo wyleczyć maściami przeciwgrzybicznymi.

Do lekarza należy się również udać jeśli w miejscu zetknięcia z pieluchą zauważysz znamię podobne do wyprysku lub pęcherza. Może to być objaw zarażeniem się gronkowcem. Bakteria jest niebezpieczna przede wszystkim dla noworodka i wymaga leczenia antybiotykami.

Zobacz także: Jak leczyć biegunkę u dzieci?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)