Pieluszki wielorazowe czy jednorazowe?

Z czego są zbudowane pieluszki jednorazowe? Czy w dzisiejszych czasach ktokolwiek jeszcze używa pieluch tetrowych? Jakie są zalety pieluch wielorazowych i które pieluszki wybrać dla dziecka?
/ 05.03.2014 14:53

Pieluszki jednorazowe i wielorazowe

Fot. Fotolia

Jednorazowe pieluchy są najpopularniejsze

Według badań aż 90 % rodziców korzysta z jednorazowych pieluch. Zwolennicy tych ostatnich doceniają m.in. to, że przewijanie malucha trwa znacznie krócej, a zmieniane odpowiednio często utrzymują wilgoć z dala od ciała dziecka, gdyż szybciej ją wchłaniają. Pieluszki tetrowe z kolei wymagają prania i suszenia, jednak rodzice je stosujący wskazują m.in. na to, że są one pozbawione sztucznych barwników czy konserwantów, tańsze w użytkowaniu, lepiej przepuszczają powietrze.  

– "Zdarza się, że dzieci mają częściej podrażnioną skórę w wyniku stosowania pieluszek jednorazowych. Są one nieco mniej przepuszczalne, co może powodować zaczerwienienie skóry, wysypkę lub reakcje alergiczne. Nie jest to jednak regułą. Ważne, by rodzice odpowiednio dbali o higienę dziecka często zmieniając pieluszki" – dodaje dr Izabela Rogozińska, ekspert JELP. 

Jak są zbudowane pieluszki jednorazowe?

Pieluszki jednorazowe składają się z 3 warstw: zewnętrznej, wewnętrznej oraz reszty – barwników obecnych w kolorowych aplikacjach lub substancji neutralizujących brzydkie zapachy. Wnętrze pieluszki to głównie wkładka, która ma nie przepuszczać wilgoci na zewnątrz, za co odpowiedzialny jest m.in. poliakrylan sodu zamieniający mocz w żel. Na wierzchniej warstwie pieluszki znajdziemy rzepy oraz ściągacze, które zapobiegają wydostaniu się zawartości z wnętrza.

Pieluszki wielorazowe i jednorazowe

Źródło treści i infografiki: Materiały prasowe dotPR

Zobacz także: Sztuka przewijania niemowlaka

Redakcja poleca

REKLAMA