POLECAMY

Pielęgnacja pępka

Witam, proszę o informacje dotyczące pielęgnacji pępka.
Pielęgnacja pępka

Witam,
proszę o informacje:
1. czy w ciągu dnia i nocy nie zagojony pępek (kikut pępowiny) powinien być zabezpieczony jakimś opatrunkiem, czy nie stosować w ogóle opatrunku?
2.Jak umieszczać pod pieluchą (w górę czy dół) ten kikut, by się szybko goił, a może w ogóle nie powinien być przykryty pieluchą tylko wystawać ponad nią?
Dziękuję.

Kulka

Na gojący się kikut pępowinowy nie powinno zakładać się opatrunków (mam na myśli warunki domowe). Dopóki kikut pępowinowy samodzielnie nie odpadnie należy pielęgnować go fioletem (pioktanina). Gdy kikut odpadnie należy do pielęgnacji używać spirytusu 70%(często „wlewać” go do pierścienia - miejsca, w którym wychodził kikut pępowinowy). Można również używać spirytusu gdy kikut jeszcze pozostaje.

Zakładając suchą pieluchę należy podwinąć ją poniżej pępowiny, żeby kikut nie miał styczności z moczem.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Zarówno w szpitalu, jak i później w domu (położna i pediatra) nie kazali nam używać spirytusu. Ja miałam jakiś płyn odkażający z apteki, miałam nim psikać na patyczek kosmetyczny i tym patyczkiem nasączonym smarować okolice kikuta. Pierwszego dnia szło mi opornie, ale miałam kiepskie patyczki, pępek gładki nie jest i zahaczały się na nim nitki z patyczka. Kupiłam więc patyczki Milly z Natury. Są bardziej zwarte, z nimi szło już sprawniej.