POLECAMY

Pielęgnacja oczu niemowlęcia

Problemów z oczami dziecka jest niemało, bo są one wrażliwe i skłonne do podrażnień. Pamiętaj, że nieleczone infekcje grożą pogorszeniem wzroku. Oto te 4 najczęstsze.
Pielęgnacja oczu niemowlęcia
Jęczmień. Taką nazwę nosi zgrubienie na powiece, początkowo czerwone, z czasem pęczniejące i przybierające kształt i barwę ziarna zboża, od którego wzięło nazwę.
Ale swędzi! Dziecku trudno jest się powstrzymać od pocierania bolącego miejsca, dlatego warto założyć na chore oko opatrunek z kawałka wyjałowionej gazy.
Pamiętaj o higienie. Jęczmień wywołują bakterie (gronkowce), jest bardzo zaraźliwy (może się przenieść z jednego oka na drugie). Po każdym przemyciu powieki umyj ręce. Często też myj dziecku rączki i nie używaj jego ręcznika.
To ważne! Nigdy nie lecz jęczmienia na własną rękę: nie wyciskaj go ani nie ugniataj. W leczeniu pomoże maść z antybiotykiem. W przypadku wystąpienia tzw. mnogich jęczmieni niezbędne bywa podanie antybiotyku doustnie.

Zapalenie spojówek. Błona pokrywająca oko jest bardzo delikatna i można ją łatwo podrażnić. Wtedy pojawia się zapalenie.
Skąd się bierze? Zapalenie spojówek może być wywołane brakiem higieny albo podrażnieniem oka, np. przez dym papierosowy, kurz czy słońce. Zdarza się, że oko jest zaatakowane przez bakterie, wirusy albo grzyby. Nawracające zapalenie spojówek może być objawem alergii.
Swędzi i piecze. Najczęściej zapalenie spojówek pojawia się w jednym oku, a po kilku dniach obejmuje również drugie. Dziecko łzawi, odwraca się od światła, pociera rączką oczy, aby uśmierzyć pieczenie. Oczka są przekrwione i często z wydzieliną. W zapaleniu wywołanym przez bakterie wydzielina jest gęsta i ropna, natomiast w tym wywołanym przez wirusy – wodnista.
Dziesięć dni. Mniej więcej tyle trwa leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek. Na szczęście podrażnienie wywołane np. przez kurz mija trochę szybciej, czasem nawet już po trzech dniach.
Przemywaj! Zacznij od umycia powiek wacikiem od zewnętrznego kącika. Potem rozchyl powieki palcami i wpuść do środka kropelki. Uważaj, aby aplikator nie dotknął powierzchni oka – w ten sposób bakterie mogą przenieść się na aplikator, a to może spowodować wtórne zakażenie.
Kiedy do lekarza? Jeśli zapalenie występuje u niemowlęcia, skontaktuj się z lekarzem jak najszybciej. Zrób to także, jeśli zapalenie spojówek nie mija po 3–4 dniach, gdy malec skarży się na ból pod powieką albo swędzenie.
Uwaga! Zasuń zasłony, aby chory malec przebywał w półmroku. Staraj się powstrzymać go od dotykania oka.

Zatkany kanalik. Łzy, których zadaniem jest oczyszczanie oczu, spływają wąskimi kanalikami do wewnętrznego kącika oka i nosa. Im młodsze dziecko, tym kanaliki łzowe są węższe.
Ciągle płacze? Malec, choć zadowolony i spokojny, wygląda tak, jakby płakał. To dlatego, że jego oczy są wypełnione łzami, które nie mogą znaleźć ujścia, a skóra wokół oczu jest często zaczerwieniona. Gdy oczko przepełni się łzami, płyn spływa po policzku wielkimi kroplami. Czasem dziecko budzi się ze sklejonymi powiekami, a w kącikach oczu gromadzi się żółta wydzielina.
Pomoże masaż... Na początku okulista najpewniej zaleci delikatny masaż oka (lekkie uciskanie palcem miejsca tuż przy wewnętrznym kąciku oka). Musisz uzbroić się w cierpliwość: efekt zwykle nie pojawia się od razu. Często zdarza się, że masaż chorego oka daje efekty dopiero po kilku tygodniach.
...albo operacja. Jeśli domowy masaż nie pomoże, konieczne jest dalsze leczenie. Okulista może przepisać krople z antybiotykiem albo zalecić sondowanie kanalika za pomocą cieniutkiej sondy. Ostatecznością jest laserowe udrożnianie kanalika.
Groźne komplikacje. Ponieważ oko z zatkanym kanalikiem nie jest oczyszczane, u malucha mogą często występować infekcje albo zapalenia spojówek.

Uciekające oczko. Malec nie może utrzymać wzroku w jednej osi, jedno albo oba oczka „uciekają” do środka (zez zbieżny) lub na zewnątrz (zez rozbieżny). Rzadziej zdarza się, że oko kieruje się w górę lub w dół.
Kiedy to normalne? Oczy noworodka mogą nie ustawiać się równolegle. Ale po około trzech–czterech miesiącach po narodzinach dziecka jego oczy powinny ustawić się prawidłowo.
A kiedy groźne. Zezujące oko nie uczestniczy w widzeniu, czego skutkiem jest pogorszenie ostrości widzenia takiego oka (niedowidzenie
z nieużywania). Uruchomienie niedowidzącego oka jest możliwe tylko do około szóstego roku życia malca.
Skąd te kłopoty? Najczęściej przyczyną zeza u maluszka jest wada wzroku, głównie nadwzroczność i tzw. różnowzroczność (różna wada wzroku w obu oczach).
Domowa diagnoza. Przesuwając dziecku przed oczami np. kolorową zabawkę, obserwuj, czy jego oczy śledzą obiekt razem. Jeśli zauważysz, że oczy nie są ustawione równolegle lub jedno oko nie „nadąża” za drugim, idź z dzieckiem do lekarza.
Konieczne leczenie. Zez zawsze jest powodem do jak najszybszej wizyty u okulisty. Wczesne rozpoczęcie leczenia pozwoli uchronić dziecko przed tzw. leniwym okiem. Najpewniej okulista zaleci zasłanianie jednego oka, aby skłonić to drugie do nieco większego wysiłku. Zapytaj też lekarza o możliwość operacyjnej korekty zeza.

konsultacja: dr n. med. Wojciech Hautz, specjalista chorób oczu, prowadzi prywatną praktykę lekarską w Warszawie

O problemach ze zdrowiem dziecka, porozmawiaj też na zdrowybobas.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)