Pielęgnacja noworodka

Noworodek nie posiada jeszcze w pełni wykształconego systemu obrony przed infekcjami, stąd szczególna potrzeba starannej higieny dziecka.
/ 07.01.2008 12:59
Noworodek nie posiada jeszcze w pełni wykształconego systemu obrony przed infekcjami, stąd szczególna potrzeba starannej higieny dziecka.

Twarz dziecka myjemy za pomocą wacika zwilżonego ciepłą przegotowaną lub mineralną wodą. Dokładnie przemywamy oczy ZAWSZE od zewnętrznego kącika do wewnętrznego. Do każdego oka używamy czystego wacika. Twarz wycieramy czystym ręcznikiem.

Ucho oczyszcza się w sposób naturalny wydzielając niewielkie ilości woskowiny, która stanowi ochronę przed infekcjami. Dlatego też nie ma potrzeby czyszczenia. Należy oczyszczać jedynie małżowinę uszną zwilżonym patyczkiem. Nie wolno stosować zwykłych patyczków higienicznych, jedynie z ograniczeniem.

Nos również oczyszcza się w sposób naturalny. W przypadku kataru nosek można przemywać solą fizjologiczną lub wodą morską. Można również odessać wydzielinę za pomocą gumowej gruszki lub specjalnego aspiratora.

Po pewnym czasie zauważalne będzie stopniowe złuszczanie się naskórka. Nie wymaga to większych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej wtedy zrobi posmarowanie skóry oliwką, lub kremem przeznaczonym dla niemowląt.

Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji dziecka jest częsta zmiana pieluch. Ważne jest unikanie podrażnienia skóry przez mocz i kał. W miejscu przylegania pieluszki skóra staje się cieńsza, bardziej wilgotna i cieplejsza, dlatego też łatwiej dochodzi do infekcji bakteryjnych. Powinno się przewijać dziecko przed każdym karmieniem, oraz za każdym razem, kiedy odda stolec. Po każdym oddaniu stolca powinno się umyć pupę dziecka przegotowaną wodą, bądź wilgotną chusteczką. Po umyciu pupę należy dokładnie osuszyć, szczególnie w fałdkach i zagięciach, a potem natłuścić oliwką lub specjalnym kremem do tego celu przeznaczonym.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/05.02.2010 00:11
Szkoda tylko, że na temat kosmetyków pielęgnacyjnych powiedziano tu tak niewiele. Podobno odchodzi się już od tłustych, lepiących się olejków na parafinie, na rzecz tych naturalnych. Ostatnim hitem aptecznym jest MIA, olejek roślinny, mający w swoim składzie działające nawilżająco kwasy omega.
/05.05.2011 14:57
Tak, kolejny "HIT" żeby wydoić dodatkową kasę od świeżo upieczonych rodziców.