PCO- czy mogę to mieć?

Otóż mój problem polega na tym, że mam problemy z miesiączką mam 22 lata. Podejrzewam PCO. Chodzę regularnie do ginekologa.
/ 12.11.2012 14:33

PCO- czy mogę to mieć?

Otóż mój problem polega na tym, że mam problemy z miesiączką mam 22 lata. Podejrzewam PCO. Chodzę regularnie do ginekologa. Na początku ginekolog powiedział, że mam problem z miesiączką przez nadżerkę więc ją wypalił, niestety to nic nie dało, postanowił mi dać tabletki antykoncepcyjne. Przyjmując je miesiączkowałam regularnie lecz przerwałam tabletki i znowu to samo więc lekarz przepisał mi luteinę. Zapytałam się czy to możliwe żebym miała PCO więc zrobił mi USG, okazało się, że niby wszystko ok jest. Tylko w jednym z jajników jest bardzo duża ilość pęcherzyków (mój ginekolog powiedział, że jeśli bym miała PCO to pęcherzyki by były powiększone a moje są w normie). Zapytałam czy mógłby mi zrobić badania szczegółowe na PCO, stwierdził, że nie ponieważ takie badania można robić w klinikach specjalistycznych związanych z niepłodnością. Czy zwykły ginekolog może mi zrobić jakieś badania np. krwi, które by jakoś mogły potwierdzić PCO oraz czy one są płatne? Czy rzeczywiście pęcherzyki muszą być powiększone jeśli tak to do jakich rozmiarów?

Patrycja

Zespół policystycznych jajników charakteryzują liczne torbielki (>niż 12 w polu widzenia, pęcherzyki mają średnicę 2-9mm) w jajniku, które prowadzą do powiększenia jajnika. W PCO w usg stwierdza się objętość jajnika większą niż 10ml. Przy podejrzeniu PCO usg przez pochwę najlepiej wykonać w fazie folikularnej. Faza ta rozpoczyna się pierwszego dnia miesiączki i trwa do owulacji. Gdy istnieje podejrzenie PCO należy wykonac badanie LH, FSH w 3. dniu cyklu, poziom testosteronu, poziom prolaktyny. W przypadku PCO stosunek LH do FSH jest > niż 2, podwyższony jest poziom testosteronu, może być wysoki poziom insuliny oraz zaburzenia gospodarki lipidowej (warto zbadać poziom cholesterolu). Zdarza się, że podwyższony jest poziom prolaktyny. Przy zaburzeniach miesiączkowania należy brać pod uwagę zaburzenia pracy tarczycy (warto wykonać badania poziomu hormonów tarczycy), wrodzony lub nabyty przerost nadnerczy lub zespół Cushinga. Badania można wykonać w zakresie refundacji NFZ (wymagane skierowanie od lekarza, który zawarł umowę z NFZ; skierowanie do laboratorium) lub odpłatnie.

Pozdrawiam serdecznie