POLECAMY

Opiekunka czy żłobek - oto jest pytanie…

Co wybrać - opiekunkę, czy żłobek? To zależy od Ciebie - my jedynie podajemy plusy i minusy każdego wyboru. Decyzja należy do Ciebie!
Opiekunka czy żłobek - oto jest pytanie…

Opiekunka - zalety

Do niewątpliwych zalet opiekunki zalicza się jej dyspozycyjność. Żłobki mają ustalone godziny otwarcia, które raczej nie są elastyczne i rodzice są zmuszani do ich przestrzegania. Ma to ogromne znaczenie, gdy rodzic ma nienormowany czas pracy i od czasu do czasu zdarza mu się zostać po godzinach w biurze.

Dużym udogodnieniem jest fakt, iż niania opiekuje się dzieckiem w domu- czyli w miejscu, które maluch dobrze zna i czuje się bezpiecznie. Nowe miejsca, takie jak chociażby żłobek, szczególnie u małych dzieci, wywołują strach i panikę. Odpada konieczność dowożenia pociechy, dlatego mamy więcej czasu przed wyjściem z domu do pracy.

Jeśli dziecko zachoruje nie musisz brać zwolnienia w pracy, żeby się nim opiekować. Ponadto wiele niań oprócz zajmowania się dzieckiem, oferuje pomoc w utrzymaniu porządku czy przygotowaniu posiłków. To duże udogodnienie dla szczególnie zapracowanych mam, które w biurze spędzają większość dnia i po powrocie do domu nie mają ani siły, ani czasu na zajęcie się codziennymi czynnościami. Naturalnie wiąże się to z dodatkową opłatą, w większości przypadków jest to o 1/3 więcej.

Opiekunka - wady

Wadą zatrudniania opiekunki są stosunkowo wysokie koszty. Ceny są silnie zróżnicowane w zależności od regionu Polski( najdrożej jest w Warszawie) czy kompetencji opiekunki; wahają się od kilkuset złotych do nawet 2,5 tysiąca. Często zatrudniane opiekunki to zwykłe gospodynie domowe lub panie na emeryturze- oczywiście nie można im odmówić doświadczenia, jednak nie posiadają one pedagogicznego przygotowania. 

Polecamy: Jak wybrać idealne przedszkole

Dobrym rozwiązaniem może być zatrudnienie młodej studentki pedagogiki na czwartym lub piątym roku. Oferują one swoje wykształcenie i umiejętności zdobyte w czasie studiów a także młodość i energię. Dodatkowym plusem będą niższe koszty. Pamiętajmy, żeby przy doborze odpowiedniej kandydatki uwzględnić jej dyspozycyjność i zaangażowanie.

Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy nianie odchodzą z dnia na dzień, pozostawiając rodziców w sytuacji bez wyjścia. Poza tym dziecko szybko się przywiązuje do opiekunki i jej odejście może być dla niego ciężkim przeżyciem.

Żłobek - zalety

Największym plusem żłobka jest fachowo przygotowany i odpowiednio wykształcony personel; nie musimy się martwić, że pozostawiliśmy dziecko bez należytej opieki. Wiele żłobków prowadzi strony internetowe, z których możemy się dowiedzieć np: jaki jadłospis przypada na określony dzień. Niektóre wprowadzają monitoring, dzięki temu za pośrednictwem Internetu możemy oglądać nasza pociechę.

Ponadto na miejscu maluch ma zapewnioną opiekę pielęgniarki i psychologa. Dziecko ma również możliwość uczestniczenia w zabawach rozwijających jego umiejętności. Nie ma także problemu, gdy jeden z opiekunów zachoruje, wtedy z powodzeniem zastępuje go inny (co nie jest w możliwe, gdy zatrudniamy nianię). I na koniec względy finansowe: posłanie dziecka do żłobka jest o wiele tańsze od wynajęcia opiekunki. Ceny wahają się od 200 do 350 złotych w państwowych placówkach oraz od 700 do 1600 złotych w żłobkach prywatnych.

Żłobek - wady

Od kilkunastu lat w Polsce brakuje żłobków, a wiele z nich jest przepełnionych. W związku z tym wychowawczynie mają ogrom pracy- nie są w stanie podejść do każdego dziecka indywidualnie. Dużą niewygodą i obciążeniem jest codzienne dowożenie dziecka do żłobka. W dużej grupie dzieci bardzo szybko rozprzestrzeniają się bakterie i wirusy, z tego powodu Twoja pociecha może zacząć częściej chorować. A choroba dziecka wiąże się bezpośrednio z koniecznością brania zwolnienia w pracy.

Polecamy: Jak radzić sobie z wybuchami złości dziecka

Przy dokonywaniu wyboru trzeba zwrócić uwagę na wiele różnych aspektów. Podejmując decyzję uwzględnijmy w pierwszej kolejności temperament malucha. Proces przywiązania, staje się dobrze widoczny pod koniec 1 roku życia. Już od urodzenia malucha, matki i noworodki zaczynają zachowywać się w taki sposób, że pomiędzy nimi powstaje bliski i emocjonalny związek. W wieku 8 miesięcy u dzieci pojawia się nieufność wobec obcych. Wraz z postępującym usprawnieniem pamięci dzieci zaczynają rozpoznawać to, co znane i to, co obce.

Gdy opiekun opuszcza dziecko, ujawnia ono protest przeciwko rozstaniu, który objawia się płaczem i gorączkowym poszukiwaniem schronienia w ramionach rodzica. Jednak to zachowanie nie jest regułą; zdarzają się nawet przypadki nawiązania ufnej relacji przywiązania np. z opiekunem żłobkowym, rozpatrywanego w kategorii kompensacji relacji matka-dziecko.

Badania wykazują, że powierzenie opieki nad dzieckiem niani lub wychowawczyni w żłobku wpływa w większości pozytywnie na malucha. Nasza pociecha uczy się samodzielności, zdyscyplinowania i nawiązywania kontaktu z innymi, co w przyszłości może okazać się bardzo przydatne.

Zobacz także: Sposoby na obudzenie małego śpiocha

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (14)
/6 miesięcy temu
Więcej plusów ma jednak żłobek. Osobiście wybrałam Mali Giganci Little Giants w Pszczynie. Moje dziecko jest tu bardzo szczęśliwe.
/rok temu
Polecam klubobawialnie Cotton Mill w Łodzi. Animatorki organizują super zającia dla dzieci !
/rok temu
Ja też słyszałam bardzo dobre opinie o żłobku Bambino. Zdaje się, że to bardzo sensowne miejsce.
POKAŻ KOMENTARZE (11)