POLECAMY

On i Ona na przewijaku

Płeć twojego dziecka determinuje nie tylko kolor śpioszków, w jakie ubierasz maluszka. Zasadniczy wpływ ma również na to, jak będzie wyglądała jego higiena intymna.
On i Ona na przewijaku fot. Panthermedia
Przewijanie maluszka i mycie intymnych okolic jego ciała to ważna sprawa, bo chodzi tu nie tylko o komfort, jaki daje czystość, ale także o zdrowie. Nieprawidłowa pielęgnacja może prowadzić do odparzeń, podrażnień, infekcji i innych kłopotów. Na szczęście można uniknąć problemów. Podpowiemy ci, jak to zrobić.

Jeśli masz córeczkę
Pamiętaj, żeby okolice pupy myć zawsze od przodu ku tyłowi, a więc od wzgórka łonowego w kierunku odbytu. Dzięki temu nie przeniesiesz bakterii z okolic pupy do cewki moczowej i pochwy.
Delikatnie myj przestrzeń między wargami sromowymi większymi i mniejszymi, zwłaszcza po tym, jak dziecko zrobi kupę.  Jeśli zauważysz, że wargi sromowe mniejsze są sklejone, idź z dzieckiem do lekarza.
Nie smaruj kosmetykami ani oliwką śluzówki, by nie niszczyć kwaśnego odczynu tej okolicy. Nie stosuj także pudru, który zbija się w grudki.
Tuż po porodzie z powodu zmian hormonalnych może pojawić się obrzęk narządów płciowych, a także szklista, podbarwiona krwią wydzielina z pochwy. To zupełnie normalne. Jeżeli jednak wydzielina pojawia się później, ma nieprzyjemny zapach i/lub szarozielone zabarwienie albo pojawia się podrażnienie, idź z dzieckiem do lekarza.

Jeśli  masz synka
Dokładnie myj mu siusiaka i mosznę, pamiętając o wszystkich zakamarkach (zanieczyszczenia gromadzą się także pod siusiakiem i wokół worka mosznowego).
Nie odciągaj napletka. U niemal wszystkich chłopców, którzy nie skończyli jeszcze roku, napletek jest wąski, ściśle przylega do żołądzi i odsłania jedynie ujście cewki moczowej. To normalne. Zsuwanie go na siłę może doprowadzić do powstania pęknięć, a później blizn, które sprawią, że skóra będzie mniej elastyczna i napletek w ogóle nie będzie chciał się zsuwać. Podczas mycia jedynie delikatnie odsłoń ujście cewki moczowej.
Usuwaj białą wydzielinę (mastkę), która zbiera się na krawędzi napletka – jest pożywką dla bakterii, więc nie powinna się gromadzić.
Idź z malcem do lekarza, jeśli mocz zbiera się pod napletkiem (na końcu prącia tworzy się wówczas coś w rodzaju balonika), siusiak jest zaczerwieniony, obrzęknięty, pojawia się ropna wydzielina.

Niezależnie od płci dziecka
Do mycia używaj jednorazowego wacika nawilżonego letnią, przegotowaną wodą. Po mydło (koniecznie przeznaczone dla niemowląt) sięgaj tylko wówczas, gdy dziecko zrobi kupę.
Płucz i susz. Po oczyszczeniu wszystkich zakamarków i fałdek opłucz skórę czystą wodą, by nie zostały na niej reszki mydła, a potem delikatnie ją osusz.
Zabezpiecz skórę. Warstewka tłustego kremu albo maści na bazie cynku (krem ochronny dla niemowląt, wazelina, Alantan, Linomag, Sudocrem) chroni skórę przed wilgocią i tarciem.
Często zmieniaj pieluszki. Jeśli malec korzysta z tetrowych, przewijaj go za każdym razem, gdy zrobi siusiu, czyli nawet 10–12 razy na dobę. Jednorazowe można zmieniać nieco rzadziej, co nie znaczy, że  wystarczy to robić trzy razy dziennie. Niezależnie od rodzaju pieluchy bobasa trzeba przewinąć przed ułożeniem go do snu, po przebudzeniu i natychmiast po tym, jak zrobi kupę (także w nocy).
Pamiętaj o wietrzeniu. Najlepszym – poza wodą – "kosmetykiem" dla niemowlęcia jest świeże powietrze. Kilka razy dziennie pozwól maluszkowi poleżeć kilka minut bez pieluszki.

Jest problem?
Reaguj, gdy pojawią się zmiany na skórze. Zaczerwienienia, wypryski, odparzenia są na początku niewielkie i obejmują najbliższe sąsiedztwo odbytu, szybko jednak mogą się rozszerzyć na narządy płciowe, pachwiny i podbrzusze, czyli fragmenty ciała, które są schowane pod pieluszką, a nawet te, które znajdują się poza nią.
Pielęgnuj dziecko jeszcze staranniej niż dotąd i jeszcze częściej zmieniaj mu pieluszki. Ostrożnie używaj mydła, by nie wysuszyć podrażnionej skóry.
Smaruj pupę kremem albo maścią przeciwko odparzeniom (Sudocrem, Tormentiol, itd).
Nie używaj żadnych płynów do kąpieli ani innych kosmetyków poza kremami i maściami przeciwko odparzeniom. Nie wycieraj maluszka ręcznikiem. Osusz go delikatnie, dotykając skóry tetrową pieluszką. Pozwól malcowi leżeć bez pieluchy częściej i dłużej niż zwykle.
Jeśli sytuacja nie poprawi się w ciągu dwóch, trzech dni albo mimo pielęgnacji zmiany się zaostrzą (pojawią się krostki, grudki, pęcherzyki lub nadżerki), idź z dzieckiem do lekarza.

O pielęgnacji niemowlęcia porozmawiaj na zdrowybobas.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)