POLECAMY

Odpowiednia ilość stolców u noworodka

Witamy serdecznie, nasze pytanie ukierunkowane jest odnośnie małej ilości oddawanej kupki.
Odpowiednia ilość stolców u noworodka

Witamy serdecznie, nasze pytanie ukierunkowane jest odnośnie małej ilości oddawanej kupki. Może to panika, ale dlatego pytamy. Otóż nasze maleństwo ma dopiero tydzień, jest niestety karmione mlekiem modyfikowanym i bardzo mało robi kupki .Ostatnio nie zrobiła przez 2 noce i 2 dni. Czy to normalne u noworodka czy jednak jakaś anomalia? Trochę nas to martwi. Dziękujemy i pozdrawiamy. Młodzi rodzice.


szafirki
Nie ma określonej ilości oddawanych stolców u maluchów. Podobnie jak u nas dorosłych - jeden oddaje stolec codziennie, inny co drugi dzień i nie stanowi to żadnego problemu. Noworodki karmione mlekiem modyfikowanym oddają stolec rzadziej niż noworodki karmione piersią. Ale też u dzieci karmionych „sztucznie” występuje większa skłonność do zaparć - dlatego też maluszkom należy podawać herbatkę (dzieci karmionych piersią nie ma potrzeby dopajać, natomiast dzieci karmione sztucznie powinno się dopajać). Jeśli maluszek nie pręży się, nie ma wzdętego (twardego) brzuszka, nie oddaje „cuchnących” gazów, to mała ilość stolca nie jest dla niego problemem. Natomiast jeśli zaobserwowali państwo te objawy, to ulgę może przynieść masaż brzuszka oraz podawanie herbatki np. z koperku włoskiego (dla noworodków i niemowląt) lub w ostateczności podanie czopka glicerynowego (najpierw ½ czopka).

Pozdrawiam serdecznie
Celina Fręczko, położna
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
na ta zadkie kupki mozna dawac dziecku probiotyk dla dzieci, zawiera zywe szczepy bakterii naturalnie wystepujacych w przewodzie pokarmowym, co usprawni jego prace, pobudzi do dzilania i "produkowania" kupek, podobno dobrym jest lactoral