POLECAMY

Obniżanie się i wypadanie macicy

Byłam parę dni temu u mojej ginekolog. Ale z wrażenia zapomniałam ją zapytać o to co mnie teraz niepokoi. Mam 55 lat, nie cierpię na żadne schorzenia dróg rodnych ani inne.

Obniżanie się i wypadanie macicy

Byłam parę dni temu u mojej ginekolog. Ale z wrażenia zapomniałam ją zapytać o to co mnie teraz niepokoi. Mam 55 lat, nie cierpię na żadne schorzenia dróg rodnych ani inne. Mam jednak jedną przypadłość- myślę od roku( co zostało zauważone przez lekarkę) moja tyło-zgięta macica niestety uwypukla się do pochwy co daje odczucie jakby się stale miało w sobie tampon. Oczywiście lekarka dała mi zestaw ćwiczeń na wzmocnienie mięśni macicy i powiedziała, że można zrobić później ewentualnie plastyczną operację. Moje pytanie brzmi czy taka operacja niesie za sobą duże ryzyko i jakie? oraz czy ćwiczenia są skuteczne i mogłyby jej zapobiec? Jeśli tak to jak długo i ile razy dzienne trzeba by je robić? Kiedy mogłaby już być poprawa oraz czy poprzez wzmocnienie tych mięśni można choć trochę ten proces wypadania cofnąć?

Honorata

Obniżenie macicy rozpoznaje się wówczas gdy szyjka macicy znajduje się poniżej linii międzykolcowej, ale nie przekracza sromu. Natomiast jeśli występuje wypadanie macicy lub pochwy ukazują się one przed sromem. Objawy towarzyszące to zwykle wysiłkowe nietrzymanie moczu, parcie na mocz, bóle w krzyżu, uczucie ciągnięcia ku dołowi. Obecnie stosuje się niemal wyłącznie chirurgiczne leczenie obniżania i wypadania narządu rodnego. Leczenie to polega na stworzeniu warunków, które uniemożliwiają opadanie i wypadanie narządu rodnego. W początkowej fazie można zastosować kurację zachowawczą –ćwiczenia Kegla. Ćwiczenia te należy wykonywać często- co najmniej trzy razy dziennie. Na dalszym etapie ćwiczenia mogą nic nie zmienić. W niektórych przypadkach zakłada się krążek dopochwowy. Plastyka pochwy i krocza polega na odtworzeniu prawidłowych stosunków anatomicznych w obrębie pochwy i krocza. Operacyjne leczenie może być z dostępu brzusznego lub pochwowego. W przypadku operacji drogą pochwową można wykonać ją w znieczuleniu przewodowym. Natomiast drogą brzuszną w znieczuleniu ogólnym. Pierwszy rodzaj operacji niesie mniejsze ryzyko powikłań. Leczenie rekonstrukcyjne, polegające na skróceniu oraz wzmocnieniu więzadeł podtrzymujących macicę. Leczenie operacyjne zazwyczaj daje bardzo dobre efekty. Myślę, że warto zasięgnąć opinii innego ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)