noworodek fot. Fotolia

Noworodek – co jest dla niego najważniejsze zaraz po porodzie

Są 3 rzeczy najważniejsze dla noworodka zaraz po porodzie. Dowiedz się jakie!
Katarzyna Krajewska / 25.10.2017 14:18
noworodek fot. Fotolia

Noworodek zaraz po porodzie nie potrzebuje wiele. Są to tylko 3 rzeczy, które wpływają na jego kondycję fizyczną i psychiczną i to nie tylko w pierwszych godzinach życia.

1. Dwugodzinny kontakt "skóra do skóry" matki i noworodka

Najważniejszą potrzebą noworodka zaraz po porodzie jest bliski i nieprzerwany kontakt „skóra do skóry”. Polega on na położeniu nagiego dziecka na piersiach mamy, jeszcze przed przecięciem pępowiny. Ważne, żeby maluszka nie owijać becikiem - skóra matki powinna dotykać skóry dziecka. Prawidłowy kontakt powinien trwać około 2 godziny i nie może być przerywany porodem łożyska, szyciem krocza i oględzinami malucha. Wszystkie te czynności są wykonywane, kiedy noworodek leży w ramionach matki.

Pierwszy kontakt matki z noworodkiem

2. Niezastąpione pierwsze mleko matki 

Czas pierwszego karmienia jest ważny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Z piersi kobiety płynie siara (pierwsze mleko) bogata w przeciwciała i składniki odżywcze pożywienie dla noworodka. Pokarm mamy wspomaga rozwój niewielkiego przewodu pokarmowego maluszka. W pierwszej dobie dziecko potrzebuje niewiele pokarmu i powinno być karmione tylko na żądanie. Ważne, aby mama nauczyła się odpowiednio przystawiać maluszka do piersi. Jeśli kobieta ma z tym problem może o pomoc poprosić położną.

Co to jest zabieg Credego i czy jest potrzebny?

Bliskość matki to poczucie bezpieczeństwa noworodka

Potrzeba bliskiego kontaktu fizycznego z mamą jest dla niemowlęcia potrzebą podstawową. Dopiero kiedy malec czuje zapach i ciepło ciała matki czuje się w pełni bezpiecznie i komfortowo. Jeśli noworodek musi przejść dodatkowe badania, warto otulić go miękkimi ubrankami, które sprawią, że poczuje się bezpiecznie. Czułość sprawia, że miedzy matką, a dzieckiem wytwarza się więź, która jest ważna dla rozwoju jego osobowości. Maluchy często przytulane łatwiej nawiązują relacje w przyszłości.

Pierwsze kilka godzin po porodzie jest kluczowe dla dalszego rozwoju noworodka. Jego układ nerwowy jest wtedy bardzo wrażliwy na wszelkie bodźce. W szybkim przystosowaniu do nowej sytuacji, po stresującym porodzie pomaga maluszkowi przede wszystkim kontakt z mamą. Jest ona także dobroczynny dla kobiety. Ułatwia jej odnalezienie się w nowej roli i zmniejsza smutek poporodowy (tzw. baby blues).

Co zrobić, by opieka nad noworodkiem była sprawniejsza?

Na podstawie materiałów prasowych Dear Eco.